• Wybór ubezpieczonych
  • Wybór ubezpieczenia
  • Wybór zakresu
Kogo chcesz ubezpieczyć?

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Moje dobra
Pracowników firmy
Siebie
Siebie i bliskich
Co chcesz ubezpieczyć?

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Podróż
Zdrowie i życie
Wybierz zakres ubezpieczenia do: Zdrowie i życie

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Konsultacje medyczne
Opieka ginekologiczna
Rehabilitacja
Świadczenie operacyjne
Wizyty domowe
Zasiłek szpitalny
Polecane ubezpieczenie

Co chcesz ubezpieczyć?

Zdrowie i życie

Co chcesz ubezpieczyć?

Zdrowie i życie

    Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie

    Kiedy możemy do Ciebie zadzwonić?

    Data

    Godzina

    8:00 - 11:0011:00 - 13:0013:00 - 15:0015:00 - 18:00

    Twoje dane

    Zgoda

    Oświadczenie

      Naruszenia

        Opinie i sugestie

        Dane kontatkowe

          Dane ubezpieczającego

          Umożliwi nam szybki kontakt z Tobą w razie pytań

          Adres korespondecyjny

          Informacje o ubezpieczeniu

          Wiadomość

          Wnioskuję o odpowiedź:

          Załącznik (opcjonalne)

          Koperta

          Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

          Dokładnie sprawdzamy wszystkie szczegóły, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.
          Prosimy o cierpliwość.

            W czym możemy pomóc?

            Twoje dane

            Zgody i oświadczenie

            NFZ wydaje miliony kart EKUZ

            Jak podaje NFZ z karty EKUZ podczas zagranicznych wyjazdów korzystają już miliony Polaków. Dokument zapewnia opiekę medyczną za granicą, ale nie wszędzie darmową. Kiedy i gdzie za leczenie trzeba płacić oraz czy można uniknąć takich wydatków?

            W 2015 r. około 5 mln dorosłych Polaków wybierało podróż zagraniczną jako najlepszy sposób na spędzenie urlopu – wynika z raportu KPMG „Wakacyjne wyjazdy Polaków”. Przed podróżą podejmujemy nie tylko decyzję dotyczącą lokalizacji, lecz coraz częściej pamiętamy również o bezpieczeństwie. Świadczy o tym rosnąca popularność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ze statystyk Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wynika, że od 2005 r. wydanych zostało ok. 16,5 mln kart. Liczba składanych wniosków zaczyna wyraźnie rosnąć przed majówką, by osiągnąć szczyt w lipcu. W zeszłym roku w całej Polsce wydano 2,6 mln EKUZ, czyli o 13% więcej niż w 2014, z kolei w tym do końca marca już ponad 0,5 mln, a więc o 14% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego, rekordowego roku. Najwięcej kart wydają Wojewódzkie Oddziały NFZ na Śląsku i Mazowszu (odpowiednio 77 i 67 tys. w I kwartale 2016 r.).

            EKUZ pozwala nam leczyć się w innych krajach Unii Europejskiej na dokładnie takich zasadach, co ich obywatele. Oznacza to dostęp do opieki zdrowotnej, która nie zawsze jest w pełni darmowa. Warto o tym wiedzieć przed wyjazdem, żeby móc skutecznie zapobiec potencjalnym kosztom przed wyruszeniem w podróż. Rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które można nazwać uzupełnieniem wydawanych przez NFZ kart. Polisa na tygodniowy wyjazd do jednego z krajów Unii Europejskiej, której zakres ochrony będzie wystarczający, potrafi kosztować nie więcej niż kilkadziesiąt złotych – tłumaczy Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

            Gdzie i za co trzeba płacić?

            Przepisy poszczególnych państw potrafią dość mocno się od siebie różnić, warto więc przed wyjazdem zapoznać się z zakresem świadczeń w docelowym miejscu pobytu[*]. Np. w Austrii w razie wypadku trzeba pokryć całkowite koszty ratownictwa górskiego. Z kolei pacjent korzystający z opieki medycznej we Francji musi najpierw zapłacić we własnym zakresie za udzieloną mu opiekę, a dopiero potem może ubiegać się o zwrot pieniędzy. W Chorwacji natomiast obowiązuje zasada współpłacenia za opiekę medyczną (z wyłączeniem np. dla dzieci, studentów studiów dziennych oraz kobiet w ciąży). Inne przykładowe wydatki, na jakie na jakie warto być przygotowanym, to niekiedy koszty leczenia stomatologicznego, opłata za pobyt w szpitalu (w zależności od kraju od kilku do 100 zł za dzień), a także opłata za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty. Nie należy zapominać, że w wielu miejscowościach wypoczynkowych przyjmują tylko lekarze prywatni, a ich usług EKUZ z zasady nie obejmuje. Podobnie jest z kosztami transportu powrotnego do Polski i tylko w wyjątkowych sytuacjach pacjent może ubiegać się w NFZ o zgodę na pokrycie kosztów podróży do miejsca leczenia w kraju.

            Polisa turystyczna uzupełnia EKUZ

            Biorąc pod uwagę powyższe opłaty, korzystne okazuje się posiadanie w trakcie wyjazdu ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia pokrycie tych wydatków, których nie można uniknąć mając tylko EKUZ. Przede wszystkim w ramach polisy turystycznej zyskuje się dostęp do opieki zdrowotnej w publicznych i prywatnych placówkach medycznych. Można także liczyć na pełne pokrycie kosztów, ratownictwa i transportu medycznego w kraju pobytu oraz, jeśli to konieczne, powrotu do kraju.

            W Hiszpanii samo wezwanie karetki może kosztować ok. 480 euro. Znam przypadki, w których za transport poszkodowanej osoby do Polski z terytorium Unii Europejskiej wystawiane były rachunki na kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy euro. Nie mniej kosztowna może okazać się wizyta w zagranicznym szpitalu, np. w Niemczech rachunek za 3-dniowy pobyt i kilka podstawowych badań może wynieść ponad 700 euro. To właśnie eliminacja takich kosztów jest głównym argumentem za posiadaniem ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny wyjaśnia Andrzej Paduszyński z Compensy.

            Polisa turystyczna pozwala korzystać także z innych rodzajów ochrony. Przykładem jest ubezpieczenie  OC w życiu prywatnym przydatne w razie nieumyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia osób trzecich. Podobnie polisa może zapewniać odszkodowania w następstwie nieszczęśliwego wypadku (NNW), a także zniszczenia, kradzieży czy zagubienia bagażu. Ostateczny zakres ochrony ubezpieczenia zależy od indywidualnych potrzeb osoby wybierającej się w zagraniczną podróż.

             

            LICZBA WYDANYCH KART EKUZ

            ODDZIAŁ NFZ:

            2015

            I kw. 2016

            ŚLĄSKI

            423 472

            77 177

            MAZOWIECKI

            318 810

            66 609

            MAŁOPOLSKI

            256 480

            43 079

            WIELKOPOLSKI

            237 065

            47 577

            DOLNOŚLĄSKI

            218 768

            41 744

            POMORSKI

            173 153

            38 767

            PODKARPACKI

            146 140

            21 895

            ŁÓDZKI

            142 260

            26 726

            KUJAWSKO-POMORSKI

            125 544

            23 888

            ZACHODNIOPOMORSKI

            121 010

            27 202

            LUBELSKI

            102 997

            18 419

            OPOLSKI

            84 299

            16 986

            WARMIŃSKO-MAZURSKI

            80 982

            16 151

            LUBUSKI

            68 661

            13 956

            ŚWIĘTOKRZYSKI

            65 064

            11 609

            PODLASKI

            63 583

            12 037

            2 630 303

            505 838

             

             

            Dane: NFZ

            Zgłoszenie szkody

            Pracujemy pełną parą, jednak ogromna liczba szkód związanych z niedawną powodzią, wydłuża czas oczekiwania na działania związane z likwidacją szkody.

            Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

            Contrast icon
            Font size icon
            • Font size defualt
            • Font size large
            • Font size extra large