Wakacje są testem dla naszej pamięci. Lista rzeczy do zrobienia w pracy przed urlopem i organizacja wyjazdu tworzą natłok obowiązków. Łatwo wtedy zapomnieć o wielu rzeczach. Efekt? Robimy coś na ostatnią chwilę, rzutem na taśmę i wciąż zastanawiamy się, czy o czymś nie zapomnieliśmy. To nieodłączny element urlopu. Gdyby tak oszczędzić sobie choć odrobinę tego przedwyjazdowego stresu. No właśnie. Co zrobić, aby w pełni cieszyć się wolnym czasem i chwilą odpoczynku od codzienności?
Kiedy wakacje się zbliżają – o czym warto pamiętać?
Lista rzeczy do zrobienia jest nieodłącznym elementem przygotowań. W telefonie czy na kartce – warto spisać najważniejsze punkty. Co powinno znaleźć się na takiej liście?
- Lista rzeczy do spakowania na wyjazd (a jeśli lecisz na wakacje samolotem, tutaj też warto zdecydować, który bagaż wybrać: czy podręczny czy rejestrowany? Od tego będzie zależeć to, ile rzeczy będziesz mógł/mogła spakować)
- Dokumenty uzależnione od miejsca wyjazdu – wakacje w Polsce czy wyjazd za granicę (np. karta EKUZ).
- Ubezpieczenie turystyczne – zawarcie polisy na czas wakacji dla całej rodziny.
- Zabezpieczenie mieszkania przed dłuższą nieobecnością.
To tak oczywiście w dużym skrócie i bardzo ogólnie. O ile pierwsze trzy punkty nie rodzą pytań i wątpliwości, to inaczej jest z ostatnim z nich. Zabezpieczenie mieszkania przed wyjazdem. Jak podejść do tej kwestii? Co może się zdarzyć podczas naszej nieobecności? Samo zamknięcie mieszkania na cztery spusty z pewnością nie wystarczy.
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem?
Wyjazd za granicę na kilka dni lub tygodni czy dłuższy odpoczynek w Polsce? Wakacje w górach czy nad morzem? Bez względu na to, gdzie jedziemy na wakacje, zostawiamy swoje mieszkanie na kilka dni, tygodni zupełnie puste. Puste? W tym miejscu już należałoby się zatrzymać. W naszych czterech ścianach znajdują się przecież cenne rzeczy, czyli inaczej ruchomości domowe. Mają wartość finansową i przede wszystkim sentymentalną. Ich utrata w wyniku kradzieży lub zniszczenia, np. w obliczu zalania (tutaj sprawdzisz, jak zgłosić zalanie mieszkania!), szybko sprowadziłaby nas na ziemie po powrocie z wakacji.
Co należy zrobić przed wyjściem z mieszkania?
- Zamknij wszystkie okna. Silny wiatr i przeciąg, deszcz i zalanie mogą narobić sporo szkód przy otwartym lub uchylonym oknie.
- Wyłącz urządzenia od prądu. W ten sposób zapobiegniesz ewentualnym przepięciom w mieszkaniu.
- Sprawdź, czy woda w kranie została dobrze zakręcona. Możesz również na wszelki wypadek wyłączyć dopływ wody w mieszkaniu. Unikniesz ewentualnego zalania swojego mieszkania i możliwego przecieku do sąsiadów.
Te trzy punkty to podstawowe kroki do zrobienia przed dokładnym zamknięciem drzwi. Dodać można jeszcze wyłączenie gazu i rozejrzenie się dookoła. Zamknięcie na klucz wyjścia balkonowego, gdy mamy ogródek na osiedlu. Sprawdzenie, czy wszystko jest na swoim miejscu. Dzięki temu nie będziemy zaskoczeni po powrocie. Wakacje ze spokojną głową są najlepiej wykorzystanym urlopem. Przezorności nigdy za wiele.
Jeżeli mamy zaprzyjaźnionych i zaufanych sąsiadów, możemy uprzedzić ich o naszym wyjeździe. W przypadku dużego zaufania, przekazanie kluczy również będzie dobrym rozwiązaniem. Spojrzenie na mieszkanie podczas naszej nieobecności, podlanie kwiatów, przewietrzenie mieszkania. Taka pomoc może okazać się bezcenna. To również pokazanie potencjalnym obserwatorom naszego mieszkania czy domu, że budynek nie jest pusty.
Uważać należy na zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych. Szczególnie, gdy upubliczniamy je dla wszystkich użytkowników Facebooka czy Instagrama. Pomysłowość potencjalnego złodzieja w zasadzie nie zna granic, a Internet dostarcza gotowych podpowiedzi związanych z życiem danej osoby. Wrzucone zdjęcie z wczasów za granicą to dla złodzieja informacja o opuszczonym mieszkaniu. Warto mieć to na uwadze.