Bieganie na zdrowie
Bez względu na to, czy należymy do okazjonalnych biegaczy czy jesteśmy członkami grupy biegowej – to dobry pomysł na aktywność. Badania pokazują, że w Polsce aż 76,2% ludzi uprawia przynajmniej jedną dyscyplinę sportu. Średnio spędzamy na ćwiczeniach około 8 godzin tygodniowo. Jak się okazuje, najpopularniejszym sportem w Polsce jest właśnie bieganie. Mimo że mamy dużo obowiązków, jesteśmy… zabiegani, znajdujemy czas na aktywność. Biega 58,9% osób biorących udział w badaniu (szczegóły: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/trzy-czwarte-polakow-deklaruje-ze-uprawia-sport.html). Kolejne miejsce zajmuje fitness, który uprawia 48,4%. Na trzecim miejscu znalazło się pływanie z 38,9%.
Regularne treningi pozytywnie wpływają na każdy aspekt naszego zdrowia i życia. Dzięki biegom:
- poprawiamy wytrzymałość organizmu i kondycję,
- zapobiegamy chorobom, a w szczególności tym związanym z układem krwionośnym, oddechowym czy nerwowym,
- poprawiamy naszą odporność.
Bieganie dla samopoczucia
W tym sporcie nie bez znaczenia jest też aspekt samopoczucia. Przede wszystkim podczas biegania wydzielane są endorfiny, zwane hormonami szczęścia. To znów obniża poziom stresu i pozwala nam się wyciszyć. Dobroczynna funkcja biegania dla naszego mózgu jest więc trudna do przecenienia.
Firma ASICS przy wsparciu dr. Brendona Stubbsa z King’s College w Londynie, który zajmuje się badaniem ćwiczeń i zdrowia psychicznego, sprawdziła wpływ ruchu na zdrowie psychiczne i emocje. Jak się okazuje, już 20-minutowy bieg sprawił, że bezpośrednio po wysiłku pewność siebie wzrosła o prawie 15%, uczucie energii o niecałe 10%, a relaksacji o 13,3% (szczegóły: https://bieganie.pl/?show=1&cat=32&id=11326).
Nie możemy też nie wspomnieć o walorach odchudzających. Bieganie to bowiem dobry pomysł, jeśli chcemy zbudować mięśnie i spalić zbędne kilogramy.
Jak rozpocząć bieganie?
Oczywiście możemy zacząć tu i teraz. Natomiast w ten sposób następnego dnia możemy skończyć z obtartymi nogami lub zakwasami, a to z pewnością zniechęci nas do dalszego biegania. Warto więc odpowiednio się przygotować. Oto kilka wskazówek.
- Rozgrzej się przed bieganiem.
- Wykonaj kilka ćwiczeń, takich jak wykroki, przysiady, wymachy nogą w bok czy skip C (przyciągnięcie stopy do pośladków). Dziesięć powtórzeń każdego z nich pozwoli Ci uniknąć niemiłych skutków ubocznych po pierwszych treningach.
- Po bieganiu dobrze zrobi Ci lekkie rozciąganie, w szczególności nóg 😉. Dzięki temu następnego dnia z dużym prawdopodobieństwem bez przeszkód wstaniesz z łóżka.
Kolejną ważną rzeczą są buty. Nie warto na nich oszczędzać – to one będą podpierać całe Twoje ciało, amortyzować oraz regulować nacisk. Jeśli dobrze je dobierzesz, możesz ustrzec się wielu kontuzji. W tym celu najlepiej wybierz się do specjalistycznego sklepu stacjonarnego dla biegaczy. Podobnie ważne jest lekkie, niekrępujące ruchów, przewiewne ubranie.