Statystyki mówią same za siebie. Mikromobilność cieszy cię coraz większym zainteresowaniem Polaków. Chętnie korzystamy z rowerów miejskich. Według danych Deloitte tylko wiosną 2019 roku liczba wypożyczalni hulajnóg elektrycznych wzrosła trzykrotnie. W 2021 roku na ulicach można zauważyć większą liczbę ludzi poruszających się własną hulajnogą. Niemal każdy duży sklep z elektroniką ma obecnie w swojej ofercie hulajnogi elektryczne. Popyt na taki sprzęt wydaje się więc duży.
Hulajnoga dla dziecka i dorosłych
Obecnie na rynku hulajnoga jest dostępna w wielu rozmiarach i kolorach. Ważniejsze wydają się jednak jej pozostałe cechy. Producenci oferują różne typy tego rodzaju sprzętu i nieustannie go ulepszają. Zanim przejdziesz do poszukiwań konkretnego modelu hulajnogi dla dziecka, zorientuj się, jakie urządzenia masz do wyboru. Być może popularna wśród młodzieży hulajnoga elektryczna nie będzie dla niego najlepsza. Oto kilka spośród dostępnych opcji:
- Hulajnoga wyczynowa (hulajnoga do trików, na skatepark) – charakteryzuje się dużą zwrotnością i małą wagą. Jej konstrukcja sprzyja robieniu różnorodnych trików: podskoków, obrotów itp. To dobra hulajnoga dla dziecka w starszym wieku, które lubi aktywność fizyczną. Może jednak sprzyjać kontuzjom. Dlatego przydadzą się na nią ochraniacze i kask. Dodatkowo warto zabezpieczyć dziecko odpowiednią polisą. W tym wypadku sprawdzi się na rower, deskorolkę, segway oraz hulajnogę. Oferuje je np. Compensa.
- Hulajnoga na dużych kołach (hulajnoga na pompowanych kołach) – hulajnoga, której koła mają średnicę 180–230 mm. Dzięki temu zezwalają na szybsze rozpędzenie i na rozwinięcie większej prędkości. Taki sprzęt świetnie się sprawdzi zarówno jako hulajnoga dla dziecka, jak i hulajnoga dla dorosłych. Nie wymaga dużo siły, jest stabilny, wygodny, a dodatkowo duże koła wyglądają bardzo efektownie.
- Hulajnoga z siedziskiem – to najbardziej uniwersalna spośród hulajnóg. Występuje w wersji mini jako hulajnoga dla dziecka oraz jako hulajnoga dla dorosłych. Istnieje też w wersji elektrycznej. Charakteryzuje się dużą wygodą i zapewnia świetną widoczność. Na ogół ma szerokie opony, które sprawdzają się na nierównej powierzchni.
- Hulajnoga z hamulcem lub z amortyzatorem – właściwie nie jest osobnym typem hulajnogi. Niemal każda z hulajnóg może być uzupełniona o taką opcję. Dzięki niej na pewno można poczuć się bezpieczniej.
- Hulajnoga elektryczna – występuje w wielu rodzajach. Może być duża lub kompaktowa. W zależności od modelu rozwija też różne prędkości. W ofercie niemal każdego sklepu znajdzie się również hulajnoga elektryczna dla dziecka.
- Hulajnoga dziecięca – mała, plastikowa, kolorowa, np. z wizerunkiem ulubionej postaci. To pierwsze skojarzenie wielu osób na wyrażenie „hulajnoga dla dziecka”. Sprawdzi się u dzieci w wieku 2–3 lat jako pierwszy sprzęt tego typu. Może mieć trzy koła zamiast dwóch. Niestety dziecko dosyć szybko z niej wyrasta.
- Hulajnoga miejska (rekreacyjna) – to dosyć prosta hulajnoga. Korzystają z niej często dorośli, by dotrzeć do pracy lub na uczelnię. Wygląda podobnie jak klasyczna hulajnoga dla dziecka. Jest ponadczasowa, dlatego nie powinna zawieść nastolatków.
Dodatkowo na rynku dostępne są także:
- Hulajnoga off-road (terenowa) – to typowa hulajnoga dla dorosłych, którzy są spragnieni wrażeń. Jest ciężka, ma duże koła i świetnie radzi sobie z przeszkodami na drodze.
- Transportowa – to także hulajnoga dla dorosłych o specyficznych potrzebach. Jest wyposażona w duży kosz na ładunek. Dlatego ma swoje zastosowanie głównie w dużych zakładach pracy.
Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele. A dobra hulajnoga dla dziecka to nie zawsze hulajnoga elektryczna.
Hulajnoga elektryczna dla dziecka… Ale czy na pewno?
Nie każda hulajnoga sprawdzi się u dziecka. Dla najmłodszych lepiej będzie wybrać klasyczną hulajnogę bez napędu elektrycznego. Pozwoli to nauczyć się nią poruszać, zatrzymywać i kontrolować jej prędkość. Proste urządzenie będzie wówczas bezpieczniejsze, ale też przyczyni się do prawidłowego rozwoju dziecka.
Nie oznacza to jednak, że hulajnoga elektryczna to sprzęt tylko dla dorosłych. Istnieją również hulajnogi elektryczne produkowane z myślą o ich młodszych użytkownikach. Cechą charakterystyczną takich urządzeń jest znacznie mniejszy limit prędkości, który zwykle nie przekracza 12 km/h. Co więcej, hulajnogi elektryczne dla dziecka mają też mniejsze rozmiary i są lżejsze. Na ogół można je też składać. Dzięki temu nie zajmują dużo miejsca w bagażniku i łatwiej je zabrać, np. na wakacje.