Gdzie można sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?
Jeżeli zastanawiasz się, do kiedy obowiązuje polisa OC Twojego samochodu, możesz skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel udzieli Ci wszelkich informacji i – w razie potrzeby – przedstawi ofertę nowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
Istnieją jednak inne, szybsze metody sprawdzania ważności polisy, które okażą się dla Ciebie wsparciem również w nagłych sytuacjach. Np. w razie wypadku czy kolizji drogowej. Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony? Najlepiej, korzystając z bezpłatnej usługi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).
UFG – co to jest?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja powołana w 1990 roku, której podstawowym zadaniem jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń OC w sytuacji, gdy sprawca nie wykupił polisy OC albo nie został zidentyfikowany. Co więcej, UFG prowadzi na swojej stronie bazę danych, w której znajdują się informacje o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach komunikacyjnych OC.
W praktyce oznacza to, że możesz sprawdzić w niej, czy pojazd – Twój, sprawcy albo sprzedawcy auta – posiada ważną polisę. Wystarczy dostęp do internetu (np. w telefonie), a także numer rejestracyjny albo numer VIN samochodu.
Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?
To bardzo proste. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową www.ufg.pl i w części „Sprawdź OC dla pojazdu” wpiszesz w wolne pole numer rejestracyjny albo numer VIN pojazdu. W przypadku zdarzenia drogowego należy podać także dzień i kraj, w jakim miało ono miejsce. Na koniec wystarczy przepisać kod weryfikacyjny, by zdobyć wszelkie niezbędne informacje. Mowa tu między innymi o:
- ważności polisy OC;
- terminie wygaśnięcia ubezpieczenia;
- numerze aktualnej polisy;
- marce i modelu samochodu;
- nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego (wraz z adresem).
Baza UFG pozwala zweryfikować zarówno ubezpieczenie swojego samochodu, jak też pojazdu sprawcy kolizji drogowej czy sprzedawcy, co może być przydatne podczas zakupu używanego auta (sprawdź, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu). Co więcej, znajdziesz w niej także informacje na temat AC samochodów.