Umowa kupna-sprzedaży samochodu – jak wypełnić?
Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest umową cywilnoprawną, którą reguluje art. 535 Kodeksu cywilnego. Pełni dwie funkcje – zobowiązuje sprzedawcę do przeniesienia na kupującego własności pojazdu oraz gwarantuje kupującemu, że odbierze samochód i zapłaci za niego ustaloną przez obie strony cenę. Tutaj dowiesz się, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży motocykla.
Aby ją sporządzić, będziesz potrzebować dane sprzedającego i kupującego, a także informacje o samochodzie. Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu? Jej obowiązkowymi elementami są:
- data i miejsce zawarcia umowy;
- dane kupującego i sprzedającego (imiona i nazwiska, adresy zameldowania i zamieszkania, numery PESEL oraz numery i serie dowodu osobistego);
- informacje o pojeździe (marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i nadwozia);
- warunki transakcji (cena pojazdu, forma zapłaty i termin wydania pojazdu);
- podpisy kupującego i sprzedającego.
Co więcej, w umowie kupna-sprzedaży samochodu należy umieścić stosowne oświadczenia – sprzedającego, że pojazd jest jego własnością i nie został zajęty przez komornika oraz kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym pojazdu.
Powyższe informacje wystarczą, aby umowa kupna-sprzedaży samochodu miała moc prawną. Jednak dla komfortu obu stron transakcji warto umieścić w niej dodatkowe dane, które mogą okazać się przydatne, by w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów i nieporozumień. Mowa tu zwłaszcza o:
- wpisaniu godziny zawarcia umowy;
- podaniu stanu licznika samochodu;
- ustaleniu odpowiedzialności za ukryte wady;
- wpisaniu braków, uszkodzeń czy usterek samochodu, które zostały naprawione w przeszłości;
- złożeniu oświadczenia o bezwypadkowości samochodu oraz spełnianiu przez pojazd warunków technicznych, które dopuszczają go do ruchu drogowego.