Co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu umowy najmu mieszkania?
Przede wszystkim należy uwzględnić takie informacje jak:
- data i miejscowość sporządzenia wypowiedzenia;
- dane osoby wypowiadającej umowę oraz strony, której umowa jest wypowiadana (takie same jak na umowie najmu);
- podstawa prawna umożliwiająca wypowiedzenie umowy najmu – w przypadku wynajmu na czas nieokreślany będzie to wspomniany wcześniej artykuł kodeksu cywilnego, a na czas określony zapiski w umowie;
- adres wynajmowanego mieszkania;
- termin, w którym przestaje obowiązywać umowa;
- uzasadnienie, a więc powód, dla którego umowa jest wypowiadana;
- podpis osoby sporządzającej wypowiedzenie umowy najmu mieszkania.
Jak dostarczyć wypowiedzenie umowy najmu?
Najlepszym sposobem na dostarczenie wypowiedzenia umowy najmu mieszkania jest wręczenie go osobiście wynajmującemu lub najemcy. Dzięki temu można uzyskać od niego pisemne potwierdzenie odbioru.
Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wypowiedzenie umowy najmu można wysłać pocztą. Najlepiej listem poleconym, ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Kiedy wypowiedzenie umowy najmu jest bezskuteczne?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wypowiedzenie umowy najmu przez wynajmującego jest możliwe wtedy, gdy dochodzi do rażącego nieprzestrzegania warunków umowy przez najemcę albo pojawiają się zaległości w płatnościach. Warto jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku musisz poinformować aktualnego lokatora o powstałych zobowiązaniach na piśmie. Powinieneś także wyznaczyć najemcy dodatkowy miesiąc na zapłatę zaległego czynszu. W przeciwnym razie wypowiedzenie umowy najmu mieszkania będzie bezskuteczne.
Najemca, chcąc złożyć wypowiedzenie w trybie natychmiastowym (przy umowie na czas określony), powinien natomiast podać konkretny powód i udowodnić go. Jeżeli więc np. lokal posiada wadę, która uniemożliwia korzystanie z niego albo zagraża zdrowiu, najemca powinien oprzeć swoją argumentację na opinii fachowca oraz zeznaniach świadków. W przeciwnym wypadku wynajmujący może odmówić wypowiedzenia umowy najmu.
Jak wypowiedzieć polisę mieszkaniową w wynajmowanym mieszkaniu?
Najemca może zdecydować się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej, dzięki której nie poniesie kosztów związanych z naprawą szkód, np. w przypadku zepsucia któregoś z udostępnionych mu sprzętów czy zniszczenia mebla. W momencie wypowiadania umowy najmu mieszkania powinien on zrezygnować również z polisy, ponieważ jest ona przypisywana do danego lokalu. Niestety, przedwczesne zerwanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, może wiązać się z karą pieniężną. W jakich sytuacjach można jej uniknąć?
Negatywnych konsekwencji unikną najemcy, którzy zrezygnują z polisy w ciągu 30 dni od zawarcia umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jest to możliwe w sytuacji, gdy umowa najmu mieszkania zawierana jest na okres powyżej 6 miesięcy. Przepisy z tym związane reguluje Kodeks cywilny, a najemca nie musi w takiej sytuacji podawać nawet powodów rezygnacji.
Wypowiedzenie polisy mieszkaniowej jest możliwe jeszcze w dwóch innych przypadkach: gdy mieszkanie zostanie zniszczone, np. w wyniku pożaru albo kiedy lokal zostanie sprzedany. Wszelkie informacje na temat wypowiedzenia polisy znajdują się w Ogólnych Warunkach Umowy. Warto dokładnie się z nimi zapoznać oraz skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym, które przedstawi dostępne możliwości.
Wynajmujesz mieszkanie? Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu!
Nawet jeśli uznajesz zakup ubezpieczenia mieszkania za spory wydatek, pamiętaj, że brak odpowiedniej ochrony w razie poważnej szkody może okazać się znacznie większym wydatkiem niż regularne opłacanie składki ubezpieczeniowej. Dlatego też warto zainwestować w adekwatne ubezpieczenie naszego mienia, aby móc spać spokojnie i być przygotowanym na konsekwencje finansowe nieprzewidzianych sytuacji.
Dobra polisa mieszkaniowa to nie tylko właściwa suma ubezpieczenia. To również odpowiedni zakres ochrony, który obejmuje szereg nieprzewidzianych okoliczności. Przykładem takiej ochrony może być ubezpieczenie od zalania lub pożaru, czy ochrona przed kradzieżą. Pamiętajmy, że zakres ochrony możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb.
Podsumowując, ubezpieczenie mieszkania to nie tylko formalność. To inwestycja w nasz spokój i bezpieczeństwo naszego mienia. Dlatego warto zadbać o właściwą polisę ubezpieczeniową, która zapewni nam odpowiednią ochronę w razie poważnej szkody.