Gdzie i po co złożyć zawiadomienie o zbyciu pojazdu?
Zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest obowiązkiem każdego właściciela samochodu lub innego pojazdu, który go sprzedaje. Jego niezłożenie sprawi, że nawet po sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży i sfinalizowaniu transakcji w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów wciąż będziesz figurował jako właściciel pojazdu. W efekcie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności za czyny popełnione przez osobę, która kupiła od Ciebie samochód (mowa tu np. o konieczności zapłacenia mandatu za przekroczenie prędkości). Co więcej, jeżeli nie zrobisz tego w odpowiednim terminie, będziesz narażony na karę pieniężną w wysokości nawet 1 000 zł.
Zawiadomienie o zbyciu pojazdu należy złożyć w wydziale komunikacji odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania – w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (art. 78 ust. 2 pkt 1).
Czy zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest tym samym, co wyrejestrowanie?
Nie, ale składając zawiadomienie o zbyciu pojazdu, nie musisz wyrejestrowywać sprzedanego samochodu - tutaj sprawdzisz, kiedy trzeba wyrejestrować pojazd. Czynność ta jest niezbędna tylko w niektórych sytuacjach – np. po złomowaniu, kradzieży albo wywiezieniu auta za granicę w celu jego sprzedaży. Niedopełnienie tego obowiązku również grozi karą pieniężną (w wysokości 200-1 000 zł).
Jeżeli więc sprzedajesz pojazd w Polsce, zawiadomienie o zbyciu pojazdu wystarczy, by uniknąć wszelkich konsekwencji. Auto zostanie automatycznie wyrejestrowane w momencie, gdy jego rejestracji dokona nowy właściciel.
Jak wypełnić zawiadomienie o zbyciu pojazdu?
Wypełnienie zawiadomienia o zbyciu pojazdu nie jest trudne, ale warto wcześniej zaopatrzyć się w umowę kupna-sprzedaży. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje, które będą Ci potrzebne, by sporządzić dokument dla wydziału komunikacji.
Jak wypełnić zawiadomienie o zbyciu pojazdu? Aby było ono prawidłowe pod względem formalnym i prawnym, powinno zawierać:
- datę i miejscowość;
- dane właściciela pojazdu (albo współwłaścicieli);
- nazwę urzędu, w którym mieści się wydział komunikacji (np. starostwo powiatowe albo urząd miasta);
- dane kupującego, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL;
- dane zbywanego pojazdu, w tym markę, model, numer rejestracyjny i numer VIN;
- informacje o rodzaju dokumentu, w oparciu o który przeniesiona została własność pojazdu, wraz z datą zawarcia transakcji (w tym wypadku będzie to umowa kupna-sprzedaży);
- podpis właściciela (albo współwłaścicieli).
Skąd wziąć zawiadomienie o zbyciu pojazdu? PDF możesz pobrać na stronie internetowej stosownego urzędu albo odebrać druk osobiście w jego siedzibie. Wzory tego rodzaju dokumentu znajdziesz również w innych miejscach w internecie.