Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – co to jest?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to organizacja mająca za zadanie wypłacanie odszkodowań osobom, które doznały szkody w kolizji lub wypadku samochodowym spowodowanym przez innego kierowcę. Ma to jednak miejsce w dwóch przypadkach:
- gdy sprawca kolizji lub wypadku drogowego nie posiada ważnej polisy OC (zobacz, jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji i jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony!)
- gdy sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia drogowego i nie ustalono jego tożsamości.
Co więcej, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może również wypłacić odszkodowanie właścicielom gospodarstw rolnych, którzy doznali szkody w wyniku działania innej osoby nieposiadającej ważnej polisy OC rolnika.
W skład tej organizacji wchodzą krajowe oraz zagraniczne firmy ubezpieczeniowe, które oferują w naszym kraju obowiązkowe ubezpieczenia samochodów. Aktualnie zrzesza 28 podmiotów, a ich lista opublikowana jest na oficjalnej stronie UFG. Znaleźć tam można również bazę OC i AC, dzięki której sprawdzisz, czy sprawca wypadku posiada aktualną polisę ubezpieczeniową (wiesz, że można sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym?) i podaje prawidłowe dane. Będzie ona przydatna także w przypadku zakupu używanego samochodu (dowiedz się, co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu!) albo w celu sprawdzenia, czy Twoja polisa wciąż jest ważna.
Skąd Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pozyskuje środki na wypłatę odszkodowań? Przede wszystkim z wpłat dokonywanych przez wchodzące w jego skład firmy ubezpieczeniowe, które są zobowiązane do odprowadzania do UFG 1,3% każdej opłaconej przez kierowców czy właścicieli gospodarstw rolnych składki.
W jaki sposób Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowania?
Jeżeli jesteś ofiarą kolizji lub wypadku drogowego, w którym sprawcą jest osoba nieposiadająca ubezpieczenia OC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci Ci odszkodowanie za szkody na osobie oraz na mieniu. Możesz również liczyć na to, że kwota, jaką otrzymasz, nie zostanie w żadnym stopniu pomniejszona.
Nieco inaczej wygląda kwestia kolizji i wypadków spowodowanych przez nieznanego sprawcę, który uciekł z miejsca zdarzenia. Jeżeli w ich wyniku doznałeś szkody osobowej, otrzymasz zwrot kosztów leczenia oraz rentę (np. gdy w zdarzeniu doznałeś urazów, które uniemożliwiają Ci dalszą pracę). Z kolei w przypadku uszkodzenia mienia otrzymasz odszkodowanie tylko wtedy, gdy jednocześnie doszło do śmierci jednego z uczestników wypadku albo rozstroju zdrowia trwającego co najmniej 14 dni.