Poziom cukru we krwi – o czym mówi i kiedy wykonać badanie?
Podstawowym źródłem energii dla ludzkiego organizmu są węglowodany, które w procesie trawienia ulegają rozkładowi na cukier prosty, nazywany glukozą. Jej rola jest bardzo istotna – sprzyja prawidłowej pracy układu nerwowego, mózgu oraz wielu narządów. Aby glukoza spełniała swoje zadanie, jej ilość musi znajdować się na odpowiednim poziomie. W przeciwnym wypadku mogą pojawiać się liczne zaburzenia związane z funkcjonowaniem organizmu.
Prawidłowy poziom cukru we krwi jest wyznacznikiem dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele osób, w wyniku niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej, zmaga się z podwyższonym stężeniem glukozy, co może prowadzić do chorób serca, zmian zapalnych i miażdżycowych, problemów z prawidłową pracą wątroby, a także wspomnianą wcześniej cukrzycą. Co więcej, nadmiar spożywanego cukru odkłada się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, co ma negatywny wpływ na sylwetkę i może prowadzić do nadwagi lub otyłości.
Zmierzenie poziomu cukru powinno mieć miejsce w przypadku podejrzenia cukrzycy typu I lub II. Do objawów choroby zaliczamy przede wszystkim:
- bardzo duże pragnienie;
- częste oddawanie moczu;
- nadmierne zmęczenie i senność;
- napady głodu;
- zaburzenia widzenia;
- infekcje intymne.
Jaki powinien być poziom cukru we krwi na czczo?
Poziom cukru we krwi należy badać nie tylko w przypadku wystąpienia powyższych objawów. Powinny one dotyczyć również osób zdrowych, które chcą uchronić się przed różnego rodzaju negatywnymi zmianami w organizmie, jakie wynikają z nieprawidłowego stężenia glukozy.