Na czym polega darowizna samochodu?
Darowizna samochodu, zgodnie z przepisami znajdującymi się w art. 888 Kodeksu Cywilnego, to umowa, w ramach której jedna osoba (darczyńca) zobowiązuje się do bezpłatnego przekazania należącej do niego rzeczy innej osobie (obdarowanemu). Możliwe jest przekazania komuś nie tylko całego pojazdu, ale też jego części, co w praktyce oznacza przeniesienie udziału w prawie do własności. W efekcie samochód będzie miał co najmniej dwóch współwłaścicieli – co w przypadku posiadania przez jednego z właścicieli przebiegu historii ubezpieczenia pozwoli na skorzystanie z jego zniżek i uzyskanie niższej składki za ubezpieczenie.
O ile większość umów darowizn podpisywana jest w formie aktu notarialnego, o tyle w przypadku podarowania komuś samochodu nie jest to konieczne, o ile darczyńca rzeczywiście przekaże pojazd innej osobie.
Najczęściej spotykana jest darowizna samochodu w rodzinie, ponieważ to najprostsza i jednocześnie najmniej kosztowna forma przekazania prawa własności. Oczywiście możesz podarować pojazd osobie spoza rodziny, jednak w takiej sytuacji wiązać się to będzie z koniecznością zapłacenia przez obdarowanego podatku – jego wysokość będzie uzależniona od tego, w której grupie podatkowej znajduje się nowy właściciel.
Uwaga! Choć umowa darowizny samochodu nie musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, warto się na to zdecydować, by uniknąć ewentualnych problemów i nieporozumień w przyszłości. Jest to wskazane zwłaszcza w przypadku właścicieli aut, którzy obdarowują członków dalekiej rodziny albo osoby zupełnie z nimi niespokrewnione.
Jak wygląda umowa darowizny samochodu w rodzinie?
Darowizna samochodu w rodzinie wymaga sporządzenia i podpisania przez obie strony stosownej umowy (o tym, co powinna zawierać, piszemy w dalszej części artykułu), a także wizyty obdarowanego w Urzędzie Skarbowym w terminie 6 miesięcy od podpisania umowy. Czy to oznacza, że będzie on musiał zapłacić podatek? Nie, o ile znajduje się w tzw. 0 (zerowej) grupie podatkowej. W takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie naczelnikowi Urzędu Skarbowego aktu darowizny samochodu (na druku SD-Z2).
Komu można podarować samochód, by nie zapłacić podatku? Do 0 grupy podatkowej należą członkowie najbliższej rodziny. Oprócz męża lub żony,są to także:
- córka i syn;
- matka i ojciec;
- babcia i dziadek;
- macocha i ojczym;
- prababcia i pradziadek;
- siostra i brat;
- pasierb i pasierbica.
Jeżeli więc należysz do którejś z tych kategorii, nie musisz płacić podatku, gdy otrzymałeś w darowiźnie samochód.
Uwaga! Zgodnie z polskimi przepisami prawnymi do najbliższej rodziny nie są zaliczani zięciowie oraz teściowie – należą oni do I grupy podatkowej.
Kiedy zapłacisz podatek od darowizny samochodu?
Kiedy należy liczyć się z dodatkowymi opłatami za darowiznę samochodu? Podatek zapłacą obdarowani, którzy należą do I, II lub III grupy podatkowej. Ich definicje znajdują się w ustawie o podatku od darowizny i spadku.