Czym jest i jak wygląda akcyza za samochód?
Podatek akcyzowy najczęściej kojarzy się z takimi produktami, jak alkohol i papierosy – w ich przypadku jest obowiązkowy dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Może jednak obejmować inne kategorie wyrobów, a to, czy akcyza zostanie na nie nałożona, zależy już wyłącznie od władz danego kraju.
W Polsce, do jednej z takich kategorii możemy przypisać akcyzę za zakup pojazdów poza granicami kraju. Wprowadzona na nie akcyza miała na celu zwiększenie zainteresowania kupujących nowymi pojazdami produkowanymi i sprzedawanymi w Polsce.
Przepisy dotyczące akcyzy za samochód, tzw. ustawa o podatku akcyzowym, zostały wprowadzone w 2008 roku i zgodnie z nimi podatek muszą zapłacić wszystkie osoby, które importują samochód osobowy niezarejestrowany wcześniej w naszym kraju. Niezależnie od tego, czy sprowadzasz auto z kraju należącego do Unii Europejskiej, czy innego państwa, nie unikniesz tego obowiązku.
Ile wynosi akcyza za samochód?
To, ile wynosi akcyza za samochód, zależy od jego wartości oraz pojemności silnika. Kwota nie jest bowiem narzucona z góry, dlatego w każdym przypadku wysokość podatku będzie inna. Możesz obliczyć ją samodzielnie, nawet przed sfinalizowaniem transakcji – wystarczy tylko, że będziesz znał dwa powyżej wskazane czynniki. Dzięki temu przygotujesz się na dodatkowy wydatek.
W 2022r. stawki kształtują się następująco :
- 3,1% wartości samochodu, gdy pojemność jego silnika nie przekracza 2 000 cm3;
- 18,6% wartości samochodu, gdy pojemność jego silnika przekracza 2 000 cm3.