Co to są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez polski rząd w celu zapewnienia wsparcia kredytobiorcom, którzy ze względu na podwyżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego muszą spłacać większe, niż pierwotnie zakładali, raty kredytów hipotecznych. Na czym polega pomoc?
Otóż rządowe wakacje kredytowe umożliwiają odroczenie spłaty maksymalnie ośmiu rat kredytu hipotecznego, który został udzielony w polskich złotych – czterech w 2022 roku oraz czterech w 2023 roku. To, ile miesięcy takich wakacji wykorzysta kredytobiorca, zależy tylko od niego. Ma natomiast pewność, że – niezależnie od wielkości zobowiązania – będzie mógł złożyć wniosek, a jego bank nie może go odrzucić. Wystarczy tylko spełnić kilka warunków, które opiszemy w dalszej części artykułu.
Uwaga! Skorzystanie z wakacji kredytowych może być sporym odciążeniem budżetu, jednak warto pamiętać, że powodują one przedłużenie okresu finansowania. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca będzie musiał w późniejszym okresie spłacić odroczone raty. Jeżeli więc ostatnia rata kredytu przypada na styczeń 2041 roku, po skorzystaniu z 8 miesięcy wakacji kredytowych koniec spłaty przesunie się na wrzesień 2041 roku.
Kredyt hipoteczny a wakacje kredytowe
Jak wspomnieliśmy wcześniej, rządowe wakacje kredytowe obejmują kredyty hipoteczne zaciągnięte w polskich złotych w celu zakupu własnego mieszkania i różnią się od tych, które oferują banki np. w przypadku kredytów gotówkowych.
Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę fakt, że w przypadku rządowych wakacji kredytowych możliwe jest zawieszenie całej raty kapitałowo-odsetkowej, a kredytobiorca ma pewność, że nie poniesie z tego tytułu dodatkowych kosztów. Korzystając z opcji oferowanych przez banki, możliwe jest zawieszenie całej raty, samego kapitału albo odsetek, jednak wiąże się to z kosztami (rzędu nawet kilkuset złotych).
Pamiętaj! Jeżeli posiadasz kredyt i nie jesteś w stanie spłacać jego rat, możesz skorzystać również z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W ramach programu otrzymasz maksymalnie kwotę 2 tysięcy złotych miesięcznie, która wypłacana będzie nawet przez 36 miesięcy. Aby otrzymać pomoc, należy spełnić któryś z trzech warunków – jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów albo miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty (1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie rządowej podatki.gov.pl.
Rządowe wakacje kredytowe – jak to działa?
Ustawowe wakacje kredytowe przyznawane są maksymalnie na 4 miesiące 2022 roku oraz 4 miesiące 2023 roku. Łącznie daje to 8 miesięcy wolnych od konieczności spłaty raty kredytu hipotecznego. To kredytobiorca decyduje o tym, czy i w jakich miesiącach skorzysta z tej opcji – musi jednak dostosować się do okresu ustanowionego przez rząd.