1. Twórz silne hasła
To fundament bezpiecznego korzystania nie tylko z mediów społecznościowych, ale również bankowości czy poczty internetowej. Silne hasło jest trudne do złamania i pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko włamania na konto.
Jakie powinno mieć cechy? Silne hasło:
- posiada minimum 16 znaków;
- składa się nie tylko z liter i cyfr, ale również znaków specjalnych (np. „!” czy „?”);
- stanowi ciąg losowych znaków;
- nie zawiera informacji dotyczących Ciebie lub Twoich bliskich (np. daty urodzenia, numeru PESEL czy telefonu).
Pamiętaj również o tym, by posiadać różne hasła dla wszystkich kont. Dzięki temu nawet w sytuacji, gdy haker złamie jedno, nie zyska dostępu do Twoich pozostałych mediów społecznościowych.
2. Stosuj dwuetapową weryfikację
Polega ona na tym, że chcąc zalogować się na konto w social mediach, trzeba podać nie tylko login i hasło, ale również specjalny kod, który jest wysyłany SMS-em albo e-mailem. Rozwiązanie to oferuje zdecydowana większość najbardziej popularnych portali społecznościowych i stanowi bardzo dobre zabezpieczenie przed cyberprzestępcami.
3. Korzystaj wyłącznie z oficjalnych aplikacji
Jeżeli instalujesz Facebooka, Instagrama, TikToka lub inny program do obsługi konta w mediach społecznościowych na urządzeniu mobilnym czy komputerze, pobieraj wyłącznie oficjalne aplikacje, które znajdziesz w:
- Google Play (dla urządzeń z systemem Android);
- App Store (dla urządzeń z systemem iOS);
- Microsoft Store (dla urządzeń z systemem Windows).
Wszelkiego rodzaju nieoficjalne aplikacje albo programy ściągane z podejrzanego źródła mogą zawierać wirusy i służyć do kradzieży danych – należy więc stanowczo ich unikać.
4. Weryfikuj znajomych
Każda osoba dodana do znajomych – czy to na Facebooku, czy Instagramie – zyska dostęp do Twoich prywatnych zdjęć oraz informacji, jakie udostępniasz. Dlatego zawsze sprawdzaj, od kogo otrzymujesz zaproszenie – jeżeli nie znasz danej osoby, nie potwierdzaj znajomości.
Działa to również w drugą stronę. Wysyłaj zaproszenia wyłącznie do tych osób, które znasz i masz pewność, że to realni użytkownicy portalu społecznościowego, a nie boty lub fałszywe konta.
5. Chroń swoją prywatność
Każdy popularny serwis społecznościowy oferuje rozwiązania służące do ochrony własnej prywatności. Możesz np. zdecydować, kto zobaczy Twoje zdjęcia lub posty, a także ukryć poufne informacje (nawet przed znajomymi!).
Pamiętaj, by – jeżeli nie jest to konieczne – nie podawać w Internecie najbardziej wrażliwych danych, łącznie z datą urodzenia, numerem telefonu, adresu zamieszkania itd. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że wpadną one w niepowołane ręce i zostaną niewłaściwie wykorzystane.
6. Uważaj na to, co publikujesz
Wszystko to, co choć raz trafi do internetu, zostaje w nim na zawsze. Dlatego zwróć uwagę, czy udostępniane przez Ciebie posty, zdjęcia lub filmy nie będą mogły zostać w przyszłości wykorzystane w nieodpowiedni sposób – np. do szantażu, bullyingu czy innych niewłaściwych celów.
Fundamentalna zasada bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych brzmi: im publikujesz mniej, tym lepiej. Dlatego zachowaj rozsądek w zakresie dzielenia się swoimi przemyśleniami czy poufnymi informacjami!
7. Nie udostępniaj prywatnych zdjęć
Większość z nas lubi chwalić się nowym domem, przedmiotami budzącymi podziw i zazdrość innych czy nowonarodzonym dzieckiem. Niestety, każde opublikowane na portalu prywatne zdjęcie może trafić do niewłaściwej osoby, która zechce wykorzystać je przeciwko Tobie lub Twoim bliskim.
- Zdjęcia wartościowego mienia mogą zachęcić złodzieja do włamania i kradzieży.
- Zdjęcie dziecka może wpaść w ręce osoby o skłonnościach pedofilskich albo zostać wykorzystane w przyszłości przez rówieśników do tworzenia przeróbek, a nawet fałszywych profili, a w konsekwencji do cyberprzemocy.
- Zdjęcie z podróży oznacza, że nie ma Cię w domu, w efekcie czego stanie się on celem złodzieja.
Przykłady można mnożyć – jeżeli chcesz uniknąć tego typu sytuacji, ogranicz udostępnianie prywatnych zdjęć do niezbędnego minimum.
8. Nie odpowiadaj na wszystkie wiadomości
Mowa tu zwłaszcza o wiadomościach od nieznajomych, którzy zachęcają do nawiązania rozmowy albo kliknięcia w link czy pobrania pliku. Portale społecznościowe są wykorzystywane przez cyberprzestępców do wyłudzania i kradzieży danych, dlatego ignoruj wszelkie podejrzane aktywności – nie odpowiadaj, nie klikaj i nie pobieraj!
9. Godnie reprezentuj siebie i innych
W mediach społecznościowych nikt nie jest anonimowy – nie tylko osoby, które posługują się prawdziwym imieniem i nazwiskiem, ale również tworzące fałszywe konta. Pamiętaj, że wkraczając w ten świat, reprezentujesz siebie, swoich bliskich oraz pracodawcę, dlatego nie obrażaj innych (np. w komentarzach) i nie publikuj treści niezgodnych z regulaminem.
Źródło danych: