Czym jest kolizja?
Kolizja drogowa to zdarzenie, w którym dochodzi do kontaktu pomiędzy pojazdami, ale nie powoduje ono poważnych obrażeń ciała u uczestników. W praktyce oznacza to, że kolizja ogranicza się głównie do szkód materialnych, takich jak uszkodzenia karoserii samochodu, reflektorów, czy zderzaków. Kolizja różni się od wypadku drogowego, w którym dochodzi do poważnych obrażeń ciała (hospitalizacja poszkodowanego trwa ponad 7 dni) lub śmierci. W polskim prawie drogowym kolizje są traktowane jako wykroczenia, podczas gdy wypadki drogowe są przestępstwami.
Kolizje mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, nieuwaga kierowcy, warunki atmosferyczne czy zły stan nawierzchni drogi.
Co zrobić, gdy doprowadzisz do kolizji?
Jeżeli dojdzie do kolizji, istotne jest zachowanie spokoju i podjęcie kilku kluczowych kroków:
-
Zabezpiecz miejsce zdarzenia - Upewnij się, że zarówno Ty, jak i inni uczestnicy kolizji są bezpieczni. Włącz światła awaryjne i, jeśli to możliwe, przestaw pojazdy na pobocze, aby nie blokowały ruchu.
-
Sprawdź stan zdrowia uczestników - Upewnij się, że nikt nie jest ranny. W przypadku obrażeń, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.
-
Wezwij policję - W sytuacji, gdy kolizja jest poważna lub nie możesz porozumieć się z drugim kierowcą co do winy, wezwij policję. Funkcjonariusze sporządzą protokół, który może być pomocny w dalszych postępowaniach ubezpieczeniowych.
-
Wymień się danymi - Zbierz dane kontaktowe, numery rejestracyjne pojazdów, numery polis ubezpieczeniowych oraz dane osobowe wszystkich uczestników kolizji.
-
Dokumentacja zdarzenia - Zrób zdjęcia miejsca kolizji, uszkodzeń pojazdów oraz wszelkich śladów, które mogą być istotne przy ustalaniu przyczyn zdarzenia.
-
Zgłoś zdarzenie do ubezpieczyciela - Jak najszybciej poinformuj swojego ubezpieczyciela o kolizji. Przedstaw zgromadzoną dokumentację oraz wypełnij odpowiednie formularze.
-
Naprawa pojazdu - Po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela, skontaktuj się z warsztatem, który dokona naprawy uszkodzonego pojazdu. Pamiętaj, aby naprawy były wykonane zgodnie z zaleceniami ubezpieczyciela.