Rowerowy zawrót głowy – dwa kółka zyskują na popularności
Polacy w coraz większym stopniu stawiają na zdrowy tryb życia, którego nieodłącznym elementem jest jazda na rowerze. Jeździmy coraz częściej i chętniej również dlatego, że poprawia się stan infrastruktury rowerowej w kraju.
Aż 78% polskich rowerzystów korzysta z roweru codziennie lub kilka razy w tygodniu. Średni dystans, który pokonują tygodniowo na rowerze w okresie wiosenno-letnim to aż 60,4 km. Jak się przy tym okazuje, mężczyźni przejeżdżają średnio o 18 km tygodniowo więcej niż kobiety, a mieszkańcy dużych miast pokonują o 10 km więcej, niż ci z małych miejscowości i wsi. Co ciekawe, najmniej na rowerze jeżdżą uczniowie i studenci.
Zdecydowana większość rowerzystów (aż 93%) korzysta z roweru w celach rekreacyjnych, ponad połowa wykorzystuje rower także w codziennych obowiązkach – jeździ nim do pracy, na uczelnię czy po zakupy.
Stan infrastruktury rowerowej w kraju poprawia się. Według danych GUS, 2019 roku łączna liczba ścieżek rowerowych wyniosła ponad 288 tys. km. Rośnie nie tylko liczba i długość tras, ale także polepsza się stan ogólnej infrastruktury rowerowej. Zmiany te docenia wielu polskich rowerzystów. Najbardziej doceniana jest sygnalizacja świetlna i oznakowania, w dalszej kolejności długości tras i ścieżek rowerowych.
Przy tak zwiększającej się popularności roweru jako środka transportu, zwiększa się również ryzyko niebezpiecznego wydarzenia lub wypadku. Warto zatem wziąć pod uwagę statystyki, odpowiednio się zabezpieczyć i wybrać właściwe ubezpieczenie dla rowerzysty.