To wszystko! Pamiętaj, że otrzymując zielone tablice rejestracyjne, niezmienny pozostaje nie tylko jej numer, ale także dowód rejestracyjny oraz naklejka na przedniej szybkie pojazdu.
A jak wygląda cały proces po zakupie nowego samochodu elektrycznego, który powinien posiadać zielone tablice rejestracyjne? Bardzo podobnie, przy czym otrzymuje się je podczas rejestracji nowego pojazdu w wydziale komunikacji. Wiąże się to z wniesieniem identycznych opłat, które wymieniliśmy powyżej. Co więcej, właściciel musi liczyć się z kilkoma dodatkowymi wydatkami – zapłaci za wydanie dowodu rejestracyjnego (54 zł), karty pojazdu (75 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł) czy nalepkę kontrolną na szybę pojazdu (18,50 zł).
Czy zielone tablice rejestracyjne dają jakieś przywileje?
Tak. Tym najważniejszym jest możliwość prowadzenia samochodów elektrycznych albo napędzanych wodorem po buspasach, co jeszcze do niedawna zarezerwowane było wyłącznie dla autobusów, taksówek, pojazdów policji i straży miejskiej, karetek pogotowia oraz motocyków. Oznacza to, że pokonywanie zakorkowanych tras może być o wiele łatwiejsze i szybsze.
To jednak nie wszystko. Właściciele zielonych tablic rejestracyjnych mają prawo wjeżdżania do specjalnych „zielonych stref” oraz bezpłatnego parkowania swoich pojazdów w niektórych płatnych miejscach (np. w większych miastach). Pozwala to na realne oszczędności.
Pamiętaj! Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu elektrycznego, ale nie posiadasz zielonych tablic rejestracyjnych, również możesz korzystać z powyższych przywilejów. Nie zapomnij jednak, że naklejka na przedniej szybie jest mniej widoczna, dlatego częściej będziesz narażony na kontrole.
Warto również wspomnieć o niższych kosztach eksploatacji samochodu elektrycznego. Nie jest to przywilej posiadania zielonej tablicy rejestracyjnej, ale korzyść z użytkowania takiego pojazdu. Właściciel samochodu elektrycznego, w stosunku do posiadaczy pojazdów benzynowych, płaci mniej nie tylko za paliwo, ale również serwis. Może mieć również pewność, że jego auto będzie mniej awaryjne, choć oczywiście wiele zależy tu od modelu, stanu oraz roku produkcji.
Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób zdecyduje się na inwestowanie w samochody elektryczne, choć ich ceny są wysokie – najtańszy pojazd kosztuje około 100 tys. złotych.
Jakie występują kolory tablic rejestracyjnych w Polsce i co oznaczają?
Oczywiście zielone tablice rejestracyjne, które przeznaczone są dla samochodów elektrycznych oraz zasilanych wodorem, to nie wszystkie, jakie można spotkać w naszym kraju. Tymi najbardziej klasycznymi są białe tablice z czarną czcionką, które posiada zdecydowana większość pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Oprócz numeru rejestracyjnego i symbolu PL, zawierają symbol Unii Europejskiej, a także symbol powiatu i nalepkę legalizacyjną.
Jakie jeszcze tablice rejestracyjne umieszczane są na samochodach poruszających się po polskich drogach?
- Białe tablice z czerwonymi napisami – są to tablice tymczasowe, które umożliwiają kierowanie pojazdem jeszcze przed otrzymaniem stałych tablic. Ten typ tablic nie jest wydawany, lecz wyłącznie wypożyczany na 30 dni - z możliwością przedłużenia o 14 dni.
- Żółte tablice z czarnymi napisami – montuje się je na samochodach zabytkowych, a więc takich, które posiadają minimum 25 lat oraz zostały wpisane do rejestru lub wojewódzkiej ewidencji zabytków. Mają również zastosowanie dla całkiem nowych pojazdów stanowiących część kolekcji (np. ktoś kolekcjonuje auta konkretnej marki od dziesięcioleci). Kolekcja oznacza minimum trzy samochody, przy czym w kolekcji muszą się znajdować pojazdy, które na podstawie zgody miejscowego konserwatora zabytków są wpisane do ewidencji zabytków.
- Czarne tablice z białymi napisami – są to stare tablice, które wydawane były w latach 1976-2000. Są legalne również dzisiaj, jeżeli na właścicielu pojazdu nie ciążył obowiązek ich wymiany w momencie wejścia w życie nowych przepisów (w 2000 roku).
- Niebieskie tablice z białymi napisami – stosowane są w pojazdach dyplomatycznych, a więc takich, które biorą udział w misjach dyplomatycznych (zawierają wyłącznie numery rejestracyjne oraz nalepki legalizacyjne).
Czy zielone tablice rejestracyjne wpływają na wysokość ubezpieczenia OC?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, samochody elektryczne (i napędzane wodorem), choć droższe od tych tradycyjnych, generują większe oszczędności jeżeli chodzi o serwis i eksploatację. Co więcej, pojazdy ekologiczne, które posiadają zielone tablice rejestracyjne, mogą być również tańsze w zakresie ubezpieczenia. Polisy OC dla nich to zwykle wydatek rzędu kilkuset złotych.
Spore koszty, jakie wygenerował zakup elektrycznego auta powodują, że kierowca powinien zadbać o sprawdzone ubezpieczenie samochodu w korzystnej cenie. Polecamy więc dokładne porównywanie ofert w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – kontakt z przedstawicielem firmy, który doradzi najlepsze rozwiązanie.
Pamiętaj, że OC to nie wszystko – aby zyskać maksymalne poczucie bezpieczeństwa, rozważ także wykupienie AC oraz Assistance. Dzięki temu zyskasz wsparcie finansowe w przypadku uszkodzenia czy kradzieży cennego pojazdu.