Co to jest telemedycyna?
Choć rozwój telemedycyny trwa już od jakiegoś czasu, to jednak prawdziwym przełomem okazała się wspomniana pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Wówczas wielu z nas przeszło na naukę lub pracę zdalną, co wiązało się z koniecznością zakupienia dobrego laptopa z kamerą, polepszeniu łącza internetowego, a także przygotowania odpowiedniego stanowiska do pracy w domu. Jednym słowem – sytuacja zmusiła nas do przygotowania domowej infrastruktury na nowe wyzwania. Coraz więcej spraw zaczęliśmy załatwiać z perspektywy domowej kanapy. E-wizyta czyli konsultacja online z lekarzem również stała się dostępna na wyciągnięcie ręki poprzez czat, połączenie video lub rozmowę telefoniczną.
Jak korzystać ze świadczeń zdrowotnych, z wizyty u lekarza, konsultacji ze specjalistą bez wychodzenia z domu? Tu z pomocą przychodzi właśnie telemedycyna, czyli forma świadczenia opieki medycznej na odległość, poprzez konsultacje przez telefon lub połączenie video za pomocą komputera.
Telemedycyna - główne zalety e-wizyty u lekarza
Pierwszą z zalet telemedycyny jest zmniejszenie kolejek w placówkach medycznych. Wizyty stacjonarne przestają być już jedyną opcją dostępną dla pacjentów, a takie odciążenie pozwala na zwiększoną dostępność wizyt w placówkach. Telemedycyna to również przyspieszenie czasu oczekiwania na wizytę u lekarza rodzinnego (internisty) czy przede wszystkim, lekarza specjalisty. W przypadku nagłej potrzeby konsultacji, w sytuacji, gdy nie jest konieczna wizyta w placówce, e-wizyta staje się najlepszym, szybkim i efektywnym rozwiązaniem dla wielu z nas.
Oczywiście nie wszystkie sytuacje można załatwić online, bez wychodzenia z domu (a o tych, które można załatwić bez wychodzenia z domu, dowiedz się z tego artykułu) W niektórych przypadkach bezpośredni kontakt z lekarzem jest w zasadzie niezbędny, np. w kontekście konieczności obserwacji zmiany skórnej lub innego problemu zdrowotnego. Podobna sytuacja ma miejsce oczywiście w przypadku realizacji skierowania na badanie diagnostyczne. Są jednak rozwiązania na rynku ubezpieczeniowym, które dają możliwości połącznia konsultacji online z możliwością realizacji badań diagnostycznych czy zabiegów. Przykładem jest ubezpieczenie Compensa Przychodnia Online, o którego zaletach piszemy szczegółowo na końcu tego artykułu.
Co to znaczy konsultacja online?
Konsultacja online czyli tzw. e-wizyta to nie tylko rozmowa z lekarzem przez telefon. Wiele placówek otwiera się na różne możliwości kontaktu zdalnego z lekarzem. Nie zawsze jest to wyłącznie rozmowa przez telefon. Można również użyć czatu, w którym jest także możliwość zamieszczenia zdjęć w konwersacji czy wideokonferencji, podczas której można pokazać lekarzowi np. zmiany skórne.
Telemedycyna w Compensie w ramach Przychodni Online udostępnia również możliwość założenia Portalu Pacjenta. Na Portalu można zarządzać swoimi wizytami (także tymi online), zweryfikować wyniki badań (opatrzonych komentarzem lekarskim), a także zadać pytanie lekarzowi już po wizycie czy zamówić lub odnowić receptę. Wszystko dostępne w jednym miejscu, 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu.
Jedną z głównych zalet telemedycyny przeważających nad klasycznymi wizytami są właśnie konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji. I to bez konieczności czekania na wizytę kilka miesięcy! Tutaj również kluczową rolę odgrywa dostępność lekarzy dla wszystkich, nawet tych dla których jest on utrudniony ze względu na niepełnosprawność, brak możliwości przemieszczania się lub miejsce zamieszkania z dala od ośrodków specjalistów. Możemy umówić się na e-wizytę z lekarzem na drugim końcu Polski. A jeśli interesuje Cię możliwość konsultacji i leczenia za granicą w ramach ubezpieczenia na życie, kliknij tutaj.
W ramach ubezpieczenia Compensa Przychodnia Online zaletą jest dostęp lekarzy takich specjalizacji bez limitów i skierowań: lekarz rodzinny (internista), laryngolog, pediatra, ginekolog czy urolog, dermatolog, ortopeda, kardiolog, endokrynolog, neurolog i neurochirurg, diabetolog, pulmonolog, alergolog, wenerolog, onkolog, gastrolog.
Konsultacje online - jak to działa?
Choć czasy pandemii oswoiły nas z e-konsultacjami lekarskimi, wielu z nas nadal ma co do nich wątpliwości. Według badania Biostatu „Telemedycyna w oczach Polaków” (https://www.biostat.com.pl/telemedycyna-drugie-badanie/telemedycyna-wady.php) zdecydowana większość, bo 62,2% badanych, jako główną wadę telemedycyny podaje brak kontaktu twarzą w twarz z lekarzem. 39,8% Polaków martwi się o brak możliwości podjęcia natychmiastowego leczenia, kiedy zdarzy się nagły wypadek. Natomiast są też pozytywne reakcje na słowo: telemedycyna.