Nie jestem właścicielem samochodu – czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie?
Wiesz już, czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy podczas kontroli drogowej. Jednak sama odpowiedź „nie” w tym wypadku okaże się niewystarczająca, ponieważ istnieją pewne wyjątki. Dokumentu nie muszą okazywać wyłącznie osoby, które:
- są właścicielami albo współwłaścicielami pojazdu, a ich dane figurują w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców;
- posiadają aktualne prawo jazdy wydane w Polsce;
- poruszają się pojazdem po drogach naszego kraju.
Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że prawo jazdy powinny mieć przy sobie osoby niebędące właścicielami pojazdów, którymi jeżdżą. Jeżeli więc pożyczyłeś samochód od znajomego, powinieneś posiadać ten dokument podczas kontroli. Zasada ta dotyczy również kierowców z zagranicy, którzy nie wyrobili prawa jazdy w naszym kraju.
Czy trzeba mieć prawo jazdy przy sobie, jeżeli korzystasz z pojazdów w ramach wynajmu albo leasingu? Tak i wynika to z tego, że nie jesteś ich właścicielem.
Jakie dokumenty trzeba mieć podczas kontroli drogowej?
Podczas kontroli drogowej należy mieć przy sobie wyłącznie dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty albo paszport. To w oparciu o niego policjant będzie w stanie zweryfikować Twoje dane w CEPiK i tym samym sprawdzić, czy posiadasz prawo jazdy.
Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny albo polisę OC? Nie, ponieważ nie grożą za to jakikolwiek kary. Jeśli jednak zgubiłeś dowód rejestracyjny pojazdu, z tego artykułu dowiesz się, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji. Dodatkowo, w praktyce jednak warto pamiętać o tym, by zabrać te dokumenty. Dlaczego? Ponieważ ich brak może skomplikować Ci życie – np. w sytuacji, gdy doszło do kolizji (Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?) albo wypadku drogowego i niezbędna okaże się wymiana danych z innym kierowcą.
Pamiętaj! Posiadanie przy sobie prawa jazdy jest niezbędne w niektórych sytuacjach. Mowa tu zwłaszcza o zagranicznych wyjazdach, badaniu technicznym oraz sprzedaży samochodu (co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?).
Wirtualne prawo jazdy, czyli wygodne rozwiązanie dla kierowców
Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla kierowców, którzy nie chcą wozić ze sobą prawa jazdy, jest bezpłatna aplikacja mObywatel. Dzięki niej, od 5 grudnia 2020 roku, możesz pobrać wirtualną wersję swojego prawa jazdy i tym samym mieć je zawsze przy sobie – w wersji elektronicznej.
Dokument wygląda w takiej formie identycznie, jak ten „analogowy” – znajdują się na nim Twoje dane, zdjęcie, a także wszelkie informacje dotyczące prawa jazdy (numer, kategoria czy termin ważności). Będzie niezwykle przydatny po kolizji drogowej albo w sytuacji, gdy podczas kontroli drogowej policjant nie jest w stanie zweryfikować Twoich danych w CEPiK (np. w wyniku błędu w systemie).
mObywatel to bezpłatna aplikacja mobilna, którą możesz zainstalować praktycznie na każdym smartfonie. Dzięki niej nie tylko pobierzesz wirtualne prawo jazdy i okażesz je policjantowi (na ekranie telefonu), ale również:
- zyskasz dostęp do wirtualnych wersji dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu;
- będziesz mógł w każdej chwili sprawdzić dane swojego pojazdu, jego numer VIN czy ważność badania technicznego;
- dowiesz się, kiedy mija termin ważności Twojej polisy OC (aplikacja da Ci o tym znać 30 dni wcześniej - tutaj zaś przeczytasz, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony)
- sprawdzisz, ile punktów karnych posiadasz na swoim koncie.
Pamiętaj! Aby skorzystać z aplikacji Obywatel, niezbędne będzie założenie profilu zaufanego. Możesz to zrobić bezpłatnie w tym miejscu.
Aktualność danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców
To, czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy, jest sprawą jasną. Natomiast nie do końca jasne mogą być dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zdarza się bowiem, że informacje znajdujące się w systemie nie zgadzają się z tymi, które gromadzone są w bazie powiatowej albo nie zostały zaktualizowane w odpowiednim terminie. W takiej sytuacji policjant może nie uwierzyć w Twoją wersję i wystawić Ci mandat za brak prawa jazdy.