Co to jest Profil Kandydata na Kierowcę?
Profil Kandydata na Kierowcę obowiązuje od 2014 roku i jest elektronicznym dokumentem zawierającym różnego rodzaju informacje na temat osoby ubiegającej się o prawo jazdy. Umieszczone są one w systemie teleinformatycznym, do którego dostęp mają pracownicy ośrodka egzaminacyjnego. Dzięki temu kandydat nie musi samodzielnie odwiedzać go w celu dostarczenia niezbędnych dokumentów – jest to o wiele wygodniejsze i pozwala zaoszczędzić sporo czasu.
Oczywiście Profil Kandydata na Kierowcę posiada unikalny numer i jest dostępny także dla pracowników szkoły jazdy. Dzięki temu mają oni dostęp do wszelkich niezbędnych danych dotyczących kandydata, a także mogą je aktualizować i np. dodać informację o zdaniu egzaminu wewnętrznego.
Wiesz już, co to jest Profil Kandydata na Kierowcę, ale warto jeszcze dowiedzieć się, dlaczego powstał. Jak się okazuje, nie tylko po to, by ułatwić życie kursantom, ale również usprawnić funkcjonowanie ośrodków szkoleniowych i egzaminacyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest np. szybkie zweryfikowanie, czy osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie ma zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Łatwo też uniknąć wszelkich nieprawidłowości, związanych np. z liczbą godzin jazdy.
Uwaga! Profil Kandydata na Kierowcę nadawany jest nie tylko osobom po raz pierwszy zdającym na prawo jazdy. Okaże się niezbędny również w przypadku ubiegania się o dodatkowe kategorie, w celu zwrotu zatrzymanego prawa jazdy, przywrócenia uprawnień kierowcy albo wymiany zagranicznego dokumentu (gdy kandydat musi dodatkowo zdać egzamin teoretyczny). Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy kategorii B i na inne kategorie!
Profil Kandydata na Kierowcę – co potrzebne?
Aby założyć Profil Kandydata na Kierowcę, będziesz potrzebował specjalnego wniosku, który znajdziesz w urzędzie albo w internecie (np. na stronie wydziału komunikacji). To jednak nie wszystko – oprócz wypełnionego formularza, musisz posiadać również:
- dokument tożsamości (może to być dowód osobisty albo paszport);
- aktualne i kolorowe zdjęcie o wymiarach 35x45 mm;
- orzeczenie lekarskie, które będzie potwierdzało brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem mechanicznym;
- orzeczenie psychologa (jeżeli ubiegasz się o kategorię C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E lub D+E prawa jazdy).
Jeżeli posiadasz już uprawnienia do kierowania pojazdem (a jeśli posiadasz prawo jazdy, ale je zgubiłeś, sprawdź co musisz zrobić!), ale chcesz zdobyć dodatkową kategorię, zaopatrz się także w ksero prawa jazdy. Cudzoziemcy powinni również okazać wizę, kartę pobytu albo inny dokument, który potwierdza pobyt w Polsce na okres dłuższy niż 185 dni.