Ile kosztuje autocasco na motocykl?
Autocasco jest niezwykle przydatnym ubezpieczeniem również dla posiadaczy motocykli, które narażone są na uszkodzenia, a także kradzieże. Utrata pojazdu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych może być bardzo bolesna dla właściciela, dlatego warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. Dzięki AC będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, dlatego nie warto traktować tej kwestii z obojętnością.
Od czego zależy cena autocasco dla motocykla? Podobnie jak w przypadku samochodu – od danych i historii ubezpieczającego, a także parametrów pojazdu. Mniejszą składkę zapłaci właściciel motocykla o niedużej pojemności silnika albo o niższej wartości. AC motocykla będzie również tańsze, jeżeli korzystasz ze swojego jednośladu sporadycznie albo parkujesz go w prywatnym garażu zamiast na parkingu publicznym.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?
To, ile kosztuje AC zależy przede wszystkim od tego, kto jest użytkownikiem pojazdu, jakiego pojazdu dotyczy oraz jaki jest sposób jego użytkowania. Autocasco ustalane jest indywidualnie dla każdego klienta, a ubezpieczyciele biorą pod uwagę bardzo wiele czynników.
Od czego zależy cena autocasco?
- Dane kierowcy. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiek właściciela pojazdu, datę otrzymania prawa jazdy, historię szkodowości, a nawet miejsce zamieszkania. W praktyce na niższe AC mogą liczyć osoby, które ukończyły 28 lat, posiadają prawo jazdy od kilku lat i zamieszkują miejscowości, w których natężenie ruchu nie jest wysokie. Co więcej, cenę składki obniża bezszkodowa jazda, ponieważ kierowca może wtedy liczyć na wysokie zniżki.
- Parametry pojazdu. To, ile kosztuje ubezpieczenie AC, zależy od wartości pojazdu (zwykle właściciele droższych pojazdów płacą wyższą składkę, gdyż koszt naprawy ewentualnych usterek jest większy), roku produkcji (im starszy pojazd, tym zwykle tańsze autocasco) oraz modelu i marki (np. niektóre pojazdy są bardziej narażone na kradzież i w ich przypadku AC będzie droższe).
- Wariant ubezpieczenia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne polisy, które różnią się zakresem ochrony, np. te obejmujące kradzież mogą kosztować więcej od AC, które tej opcji nie posiadają. Co więcej, duże znaczenie ma również suma ubezpieczeń, a więc maksymalna kwota, jaka może zostać wypłacona w ramach świadczenia za konkretne zdarzenie. Im jest ona wyższa, tym więcej zapłacisz za AC.
Wiedząc, od czego zależy cena autocasco, możesz łatwiej znaleźć odpowiednią ofertę. Weź pod uwagę wszystkie czynniki i porównaj polisy, by skorzystać z ochrony dopasowanej zarówno do własnych potrzeb, jak też możliwości finansowych. Pamiętaj, że czasami warto zapłacić za polisę więcej i zyskać szerszy zakres ochrony w przyszłości!
Minicasco – co obejmuje i ile kosztuje?
Wiesz już, od czego zależy cena AC i ile kosztuje autocasco, jednak warto również zwrócić uwagę na „okrojone” ubezpieczenie AC, czyli minicasco, które także jest dobrowolne, a od autocasco różni się przede wszystkim zakresem ochrony.
Minicasco jest integralnym dodatkiem do OC, a w przeciwieństwie do AC, nie można wykupić go samodzielnie. Korzystając z niego, właściciel pojazdu może liczyć na ochronę przed kradzieżą oraz całkowitym zniszczeniem samochodu czy motocykla. Najczęściej nie obejmuje ochrony szkód częściowych, więc nie zapewni pokrycia kosztów naprawy po drobnej kolizji czy uszkodzeniu pojazdu spowodowanego gradem lub wichurą.
Minicasco polecane jest tym kierowcom, dla których AC jest zbyt drogie albo którzy nie posiadają zniżek na autocasco. Ile kosztuje? Najtańsze polisy to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, jednak warto pamiętać, że najczęściej obejmują one tylko jedno konkretne zdarzenie; im szerszy jest zakres ochrony, tym droższe minicasco, lecz jego cena zwykle nie przekroczy wysokości składki opłacanej w ramach AC.
Jeżeli interesuje Cię minicasco, polecamy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który doradzi najlepsze rozwiązania i dopasuje je do Twoich indywidualnych potrzeb oraz posiadanego pojazdu.