Warto również wiedzieć, że w zależności od wybranego rodzaju ubezpieczenia możesz skorzystać z wielu opcji rozszerzających zakres ubezpieczenia podstawowego. Wśród nich znajduje się m.in. możliwość leczenia za granicą, świadczenie za pobyt w szpitalu po wypadku lub w wyniku choroby czy uszczerbek na zdrowiu.
Innym rodzajem ubezpieczenia jest ubezpieczenie na życie z możliwością inwestycji w UFK, czyli w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe. Łączy ono w sobie dwie funkcje – ochronną oraz inwestycyjną. Z jednej strony zabezpiecza Ciebie i Twoich bliskich na wypadek zajścia różnego rodzaju zdarzeń losowych objętych zakresem ochrony ubezpieczeniowej, wskazanych w umowie, a z drugiej pozwala na inwestowanie środków w jednostki UFK.
Ubezpieczenie na życie – co obejmuje?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, ubezpieczenie na życie to nie tylko gwarancja wypłaty świadczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego. Może ono stanowić również wsparcie w wielu innych sytuacjach. Dlatego wybierając polisę na życie warto dowiedzieć się, jaki jest jej podstawowy zakres i jakie są możliwości rozszerzenia tego zakresu.
Każda polisa zapewnia podstawowy zakres ochrony, w skład którego wchodzą np.:
- ubezpieczenie na życie, które zapewnia gwarantowaną kwotę (sumę ubezpieczenia) na wypadek śmierci ubezpieczonego;
- ubezpieczenie na dożycie, które zapewnia gwarantowaną kwotę (sumę ubezpieczenia) na wypadek dożycia do końca okresu ubezpieczenia;
- zdiagnozowanie śmiertelnej choroby w trakcie trwania ubezpieczenia.
Istnieje wiele możliwości rozszerzenia podstawowego zakresu ochrony. Dzięki temu zabezpieczysz finansowo siebie i bliskich na wypadek wielu niepożądanych sytuacji. Polisa na życie – jej podstawowy zakres – może zostać poszerzony o np.:
- śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku (również komunikacyjnego);
- śmierć ubezpieczającego (który jest płatnikiem składek) z przejęciem opłacania składek przez określony w umowie czas;
- uszczerbek na zdrowiu doznany na skutek wypadku;
- pobyt w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku;
- ciężką utratę zdrowia w wyniku nieszczęśliwego wypadku (możesz uzyskać stałą rentę);
- niezdolność do pracy;
- pobyt w szpitalu ( np. w wyniku choroby);
- operację chirurgiczną;
- poważne zachorowanie (w tym nowotwór złośliwy i jego leczenie);
- ekspercką opinię medyczną;
- leczenie za granicą.
Oczywiście zakres ochrony można dopasować w pełni indywidualnie do własnych potrzeb. Warto więc rozpatrywać opcje dodatkowe pod kątem swojego wieku, stanu zdrowia, trybu życia czy wykonywanej pracy. Dzięki temu skorzystasz z takich opcji , które okażą się istotnym wsparciem na wypadek różnego rodzaju niepożądanych sytuacji.
Pamiętaj, że w ramach jednej polisy na życie możesz ubezpieczyć nie tylko siebie, ale również najbliższych – w tym męża/żonę (lub partnera/partnerkę), a także dzieci. Od Ciebie zależy także to, kto będzie uposażonym, a więc osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia w przypadku Twojej śmierci oraz jaka będzie wysokość składek i suma ubezpieczeń. Daje to spore możliwości oraz łatwość dopasowania ubezpieczenia na życie do potrzeb, własnych oraz bliskich.
Wysokość składki i suma ubezpieczeń
Wybierając ubezpieczenie na życie, warto wziąć pod uwagę również wysokość składki oraz sumę ubezpieczenia. Dzięki temu zapłacisz za swoją polisę tyle, ile będziesz w stanie i nie obciąży ona nadmiernie Twojego budżetu.