Co to jest tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa jest obrazowym badaniem diagnostycznym, w którym wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące (rentgenowskie). Trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i pozwala na wykrycie różnego rodzaju chorób oraz dolegliwości. Przeprowadza się ją w celu zbadania niektórych narządów i części ciała – najczęściej głowy, klatki piersiowej ramion, kręgosłupa oraz jamy brzusznej.
Do atutów tomografii komputerowej zaliczamy przede wszystkim bardzo wysoką precyzję i możliwość pozyskania większej liczby informacji niż w przypadku zwykłych badań rentgenowskich. Dostarcza obrazy, na których dobrze widoczne są zarówno kości, jak też tkanki miękkie oraz naczynia krwionośne znajdujące się w różnych częściach ciała. Jest również badaniem nieinwazyjnym, które nie wywołuje bólu, a niekiedy tylko niewielki dyskomfort, który związany jest z koniecznością pozostawania w jednej, ustalonej przez specjalistę pozycji przez kilka minut.
Tomografia komputerowa umożliwia zdiagnozowanie infekcji, złamań kości, wskazanie lokalizacji nowotworów i guzów, zbadanie naczyń krwionośnych, ocenę wielkości urazów i krwawień wewnętrznych oraz monitorowanie efektywności procesu leczenia. Jej przeprowadzenie najczęściej zaleca się w przypadku:
- udaru naczyniowego mózgowia;
- urazów czaszkowo-mózgowych;
- nowotworów;
- zapalenia ucha i zatok przynosowych;
- objawów zapalenia płuc;
- choroby Alzheimera;
- schorzeń nerek;
- zapalenia wyrostka robaczkowego;
- urazów wewnętrznych;
- tętniaka aorty;
- wad rozwojowych;
- problemów z kręgosłupem.
Badanie pozwala uzyskać dostęp zarówno do zdjęć zrobionych w technice 2D, jak i 3D, a także stanowi współcześnie jeden z najlepszych sposobów na diagnozowanie i leczenie wielu poważnych schorzeń.
Tomografia komputerowa - przeciwskazania do badania
Warto mieć na uwadze, że istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia tomografii komputerowej. Mowa tu zwłaszcza o ciąży. W niektórych przypadkach czynnikami wykluczającymi mogą być astma, alergia na kontrast, problemy z krążeniem, cukrzyca, niewydolność nerek, infekcja czy choroby tarczycy. Tomografii nie zaleca się również osobom starszym. O tym, czy możesz zostać dopuszczony do tego badania, zdecyduje lekarz.