Zwierzęta domowe w Polsce w świetle statystyk
Według badań agencji Euromonitor, w polskich domach mieszka aż 21 milionów zwierząt. Wśród nich najwięcej jest oczywiście psów (7 milionów) oraz kotów (6 milionów). Można więc bez ogródek stwierdzić, że Polska jest krajem miłośników czworonogów, a w ostatnich latach szczególnie upodobaliśmy sobie koty – od 2014 ich liczba wzrosła o 110 tysięcy (w przypadku psów mowa tu o 100 tysiącach).*
Za to według Raportu TNS Polska „Zwierzęta w polskich domach”, ponad 48% Polaków jest właścicielem zwierzęcia domowego. W grupie badanych najczęściej posiadanymi zwierzętami są psy (83%), za nimi skradają się koty (44%). Zwierzęta domowe można spotkać przede wszystkim na wsi. Psa posiada tam aż 92% mieszkańców. W miastach jest to ponad 60% mieszkańców. Ponad połowa mieszkających na wsi (52%) zadeklarowała również, że ma w domu kota.
TNS Polska zapytał również Polaków o ich stosunek do zwierząt. 87% respondentów zgodnie stwierdziło, że “pies jest najlepszym przyjacielem człowieka”. 91% ankietowanych uważa, że opieka nad zwierzęciem jest dużą odpowiedzialnością. Z odpowiedzialnością wiąże się troska o zdrowie zwierzaka.
Tak duża liczba zwierząt domowych stawia nasz kraj w czołówce Unii Europejskiej. Oznacza również, że świadomość dotycząca konieczności prawidłowego zadbania o psa, czy kota jest bardzo duża. Jeżeli jednak dopiero zastanawiasz się nad poszerzeniem swojej rodziny o nowego członka albo chcesz jeszcze lepiej zatroszczyć się o posiadanego zwierzaka – przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad. Sprawdź, czy można ubezpieczyć psa oraz co zrobić, aby był szczęśliwy każdego dnia i towarzyszył Ci przez długie lata.
Zwierzęta domowe zdrowe jak ryba? Niekoniecznie…
Rynek usług dla zwierząt domowych w Polsce to około 3 miliardów złotych rocznie. Największą część tej kwoty stanowią usługi lecznicze. U zwierząt domowych, szczególnie tych rasowych, coraz częściej pojawiają się choroby genetyczne, wirusowe czy pasożytnicze. Od ponad dekady obserwowany jest także wzrost zachorowań na nowotwory u psów i kotów.
Do najczęstszych chorób tych zwierząt należą: zwyrodnienia stawów (szczególnie psy duże), otyłość, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek, choroby układu moczowego, koci tyfus, parwowiroza, nosówka.
Rasy, które są obarczone najwyższym ryzykiem chorób genetycznych to:
- wśród psów: labrador retriever, mops, buldożek francuski, owczarek niemiecki, cocer spaniel, bulldog, doberman, collie,
- wśród kotów: munchikin, kot perski, maine coon, devon rex, cornish rex, sphinx, ragdoll.
Koszty leczenia zwierząt domowych
Leczenie zwierząt domowych to spory wydatek dla domowego budżetu. Sama wizyta u weterynarza to koszt od 30 do 100 złotych, a w przypadku wizyt domowych zapłacimy od 60 do 180 zł. Na badanie USG wydamy z kolei nawet 250 zł.
Jak zadbać o czworonoga? Profilaktyka i ubezpieczenie psa i kota
Oto kilka najistotniejszych porad dla właścicieli psów (i kotów), dzięki którym uchronisz swojego pupila przed chorobami i niebezpiecznymi zdarzeniami, które mogłyby zagrażać jego życiu. Istotna będzie zarówno odpowiednia profilaktyka, jak również ubezpieczenie psa.
Szczepienia
To absolutna podstawa, o której jednak nie pamięta wielu Polaków. Część z nas uważa, że jedno szczepienie przeciw wściekliźnie, najczęściej w pierwszych miesiącach posiadania zwierzaka, jest wystarczające. To nieprawda.