Jak bezpiecznie korzystać z sieci Wi-Fi?

22.11.2023

Zdecydowana większość z nas korzysta z publicznych sieci Wi-Fi. Jest to wygodne i ekonomiczne – zwłaszcza, gdy jedziemy na wakacje, jesteśmy w galerii handlowej czy spacerujemy po miejskim rynku. Niestety, nigdy nie wiadomo, kto jeszcze używa otwartej sieci Wi-Fi oraz kto ją udostępnia. Nierozważne korzystanie z niej może doprowadzić do kradzieży danych, a nawet zainstalowania na telefonie niebezpiecznych programów lub podsłuchów. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami!

Bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi to podstawa!

Ryzyko związane z publicznym Wi-Fi nie oznacza, że należy całkowicie z niego zrezygnować. Warto jednak korzystać z otwartych sieci wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Kiedy jesteś w miejscu publicznym i musisz odwiedzić jakąś stronę lub sprawdzić pocztę, powinieneś raczej wybrać swój internet w telefonie.

Czasami jednak jest to niemożliwe, dlatego warto zastosować się do kilku wskazówek, dzięki którym unikniesz kradzieży danych do absolutnego minimum. Jak się zabezpieczyć, korzystając z publicznej sieci Wi-Fi?

  1. Łącz się wyłącznie ze sprawdzonymi punktami dostępu, oferowanymi np. przez hotel, w którym przebywasz czy galerię handlową, w której robisz zakupy. Sieci bezprzewodowe często są tworzone przez cyberprzestępców, którzy czekają na okazję, by dostać się do informacji zapisanych w Twoim telefonie. Dlatego staraj się ich unikać, dokładnie sprawdzając nazwę hosta i rezygnując z Wi-Fi, które nie wymaga podania hasła.
  2. Nie podawaj wrażliwych danych. Podczas korzystania z publicznego Wi-Fi zrezygnuj z zakupów, wypełniania formularzy oraz logowania się do bankowości internetowej, na pocztę czy do portali społecznościowych. Informacje, jakie wpiszesz w swoim telefonie, mogą bowiem zostać przechwycone przez cyberprzestępcę, który następnie wykorzysta je do swoich celów.
  3. Nie odwiedzaj niezabezpieczonych stron. Korzystając z otwartej sieci, odwiedzaj wyłącznie sprawdzone i bezpieczne witryny, które posiadają certyfikat SSL i tym samym zapewniają szyfrowane połączenia. Posiadają one symbol kłódki oraz początek HTTPS w pasku adresu przeglądarki.
  4. Zastosuj VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Dzięki temu podczas surfowania w internecie poza domem ukryjesz swoją aktywność w sieci i lokalizację, a także zyskasz całkowitą anonimowość. VPN z wieloma przydatnymi funkcjami to często usługa płatna – kosztuje około 150-250 zł na rok, jednak zdecydowanie warto z niej skorzystać.
  5. Zainstaluj program antywirusowy. Dzięki niemu unikniesz ryzyka zainfekowania telefonu lub komputera przez złośliwe oprogramowanie, które mogłoby zostać wykorzystane przez hakerów do kradzieży danych.
  6. Używaj skomplikowanych i różnych haseł. Jeżeli już musisz zalogować się do jakiegoś portalu, pamiętaj o stosowaniu długich haseł, które będą trudne do rozszyfrowania. Warto również włączyć dwuetapową weryfikację w serwisach, które oferują taką możliwość.

Stosowanie się do powyższych zasad sprawi, że korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi będzie o wiele bezpieczniejsze.

Jak zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi i korzystać z niej bez żadnych obaw?

Zagrożeniem dla każdego użytkownika internetu jest nie tylko publiczne Wi-Fi, ale również niewłaściwie zabezpieczona sieć bezprzewodowa w domu. Ona także może być celem cyberprzestępców, dlatego warto ją właściwie chronić. Jest na to kilka sposobów.

  1. Ukryj sieć Wi-Fi. Łącząc się z Wi-Fi, widzisz listę dostępnych sieci, z którymi możesz się połączyć. Oznacza to, że osoby znajdujące się w pobliżu prawdopodobnie widzą również Twoje SSID – warto więc je ukryć (możesz to zrobić w ustawieniach routera). Jeżeli chcesz chwilowo udostępnić swoją sieć swoim znajomym, stwórz W-Fi dla gości – dzięki temu wciąż pozostanie ona ukryta.
  2. Zastosuj silne hasło. Dzięki niemu zabezpieczysz swoją sieć Wi-Fi przed dostępem niepowołanych osób. Pamiętaj, by hasło posiadało minimum 16 znaków i składało się z małych i dużych liter, cyfr, a także znaków specjalnych. Unikaj prostych, łatwych do odgadnięcia słów, a także dat – np. urodzin.
  3. Zabezpiecz swój router. Standardowym zabezpieczeniem sieci bezprzewodowej jest WPA2 – warto wejść w ustawienia i przekonać się, czy zostało ono ustawione w przypadku Twojego Wi-Fi. Jego brak oznacza, że sieć jest całkowicie otwarta i może z niej skorzystać niemal każdy. Pamiętaj również, by zablokować możliwość zdalnego dostępu do routera!
  4. Korzystaj z programu antywirusowego i aktualizuj oprogramowanie routera. To pierwsze rozwiązanie jest absolutnie niezbędne, podobnie jak w przypadku korzystania z ogólnodostępnych sieci. Równie istotne może okazać się aktualizowanie oprogramowania routera, o czym zapomina wiele osób. Korzystając z tej opcji, zyskasz pewność, że Twoje Wi-Fi będzie pozbawione wszelkich luk w zabezpieczeniach.
  5. Aktywuj filtrowanie adresów MAC. Dzięki temu w momencie podłączania nowego urządzenia do sieci niezbędne okaże się wprowadzenie jego adresu MAC (w ustawieniach routera). Pozwoli to zyskać dodatkowe zabezpieczenie przed cyberatakami.

Poprzedni Następny
Przeczytaj też