Co to jest stres i jakie są jego źródła?
Gdybyśmy mogli jednym zdaniem odpowiedzieć na to pytanie. Wtedy poradzilibyśmy sobie w każdej stresującej sytuacji. Jednak zazwyczaj z wielkim trudem przychodzi nam znalezienie źródła napięcia psychicznego. Stres krótkotrwały lub długotrwały pojawia się nagle, samoczynnie, bez udziału naszej świadomości. Stres w pracy, presja czasu, napięcie nerwowe. Czasami nawet prozaiczne sprawy wywołują silne emocjonalne uderzenie. Źródła stresu mogą być różne i są sprawą indywidualną. Z perspektywy czasu zdarza się tak, że zupełnie inaczej patrzymy na ten nerwowy moment. Zastanawiamy się, dlaczego wywołał on u nas stres i patrzymy na tę sytuację z większym dystansem. Niestety po czasie, gdy nasz organizm już zdążył naprodukować dużą ilość adrenaliny i kortyzolu. A wysoki poziom kortyzolu zaburzył w pewnym stopniu prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wpłynął na zdrowie.
Stres a pandemia
W kontekście obecnej sytuacji na świecie, głównym źródłem stresu jest niepewność. Z trudem przychodzi nam planowanie najbliższych miesięcy, tygodni, a nawet dni. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób musi mierzyć się z utratą pracy czy gorszą sytuacją finansową. Do tego dochodzi troska o zdrowie, swoje i najbliższych. Martwimy się o siebie, swoją rodzinę i znajomych. To wszystko sprawia, że pojawiają się wątpliwości. Pojawia się stres w pracy, niepokój o własną sytuację zawodową. Stawiamy sobie pytania, czy mogliśmy się zabezpieczyć na taką ewentualność. Przewidzieć przyszłość i przygotować się na nią. Receptą mogłoby być dobre ubezpieczenie na życie. Polisa, która pomogłaby się zmierzyć np. z sytuacją związaną z pogorszeniem się stanu zdrowia. Zanim poszukamy odpowiedniego ubezpieczenia. Rozwiązania, które zaoszczędzi nam stresu i środków finansowych. Zastanówmy się, kiedy właściwie pojawia się stres.
W jakich sytuacjach pojawia się stres?
W 1967 roku dwóch psychiatrów z Washington University w Seattle: Tomas Holmes i Richard Rahe stworzyli skalę dotyczącą stresu. Wynotowali 43 sytuacje wywołujące napięcie o różnym stopniu natężenia odpowiadając na pytanie: Stres - co to?. W efekcie powstała lista przeżyć, do których została przyporządkowana konkretna liczba. Od 11 do 100, gdzie 11 to zdarzenie o najmniejszym ładunku stresowym. 100 to z kolei wydarzenie wywołujące największy stres.
10 najbardziej stresujących sytuacji w życiu według Skali Oceny Społecznego Reagowania Holmesa Rahe’ego (SRRS) to:
- Śmierć współmałżonka (100)
- Rozwód (73)
- Separacja małżeńska (65)
- Pobyt w więzieniu (63)
- Śmierć bliskiego członka rodziny (63)
- Zranienie ciała lub choroba (53)
- Zawarcie małżeństwa (50)
- Zwolnienie z pracy (47)
- Pogodzenie się ze skłóconym współmałżonkiem (45)
- Przejście na rentę lub emeryturę (45)
Wysoki wynik nie musi wcale oznaczać, że na pewno zapadnie się na poważną chorobę. Skala ta pomaga tylko wstępnie oszacować, jak wielki zamęt wywołuje w życiu człowieka dane wydarzenie. Oszacowuje również, jakie jest prawdopodobieństwo pojawienia się problemów zdrowotnych w przypadku danego zdarzenia. W obecnym czasie w zasadzie na większość z nich może wpłynąć pandemia.