Ubezpieczenia daje też bezcenne poczucie spokoju. Na przykład, gdy wyjeżdżamy i zostawiamy puste mieszkanie. Podczas wyjazdu jesteśmy zabezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i możemy się cieszyć chwilami beztroski i relaksu. A jadąc samochodem, mamy pewność i spokój, że w razie czego mamy polisę. OC, AC, NNW… i tu dochodzimy do podziału ubezpieczeń, na obowiązkowe i dobrowolne.
Ubezpieczenia obowiązkowe
Pierwsze, jakie nam przychodzi na myśl to z pewnością ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC). W przypadku posiadania samochodu czy innego pojazdu np. motocykla. To stały element kalendarza i każdego roku odnawiamy taką polisę. Sprawa OC jest regulowana ustawą. W zasadzie jedynym wyborem jest kwestia Towarzystwa, w którym chcemy zawrzeć taką polisę. Przyciągnąć mogą nas opcje dobrowolne w postaci AC, Assistance, ubezpieczenia NNW. Samo OC samochodu chroni nas przed finansowymi skutkami użytkowania pojazdu. Gdy wyrządzimy szkodę, uderzymy w samochód, uszkodzimy mienie, Ubezpieczyciel pokryje koszty takiego zdarzenia. Warto pomyśleć również o opcjach dodatkowych. Ubezpieczyć się od skutków zniszczenia czy kradzieży własnego pojazdu (AC). Zyskać pomoc w nagłych sytuacjach (Assistance) czy pomyśleć o własnym zdrowiu i skutkach nieprzewidzianych zdarzeń (NNW). Więcej o opcjach związanych z ubezpieczeniem samochodu tutaj: https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/.
Inne ubezpieczenia obowiązkowe? Każdy posiadacz gospodarstwa rolnego musi ubezpieczyć budynki wchodzące w jego skład od ognia i zdarzeń losowych. Konieczne będzie również zawarcie polisy OC rolnika. Jednak wszechstronną ochronę otrzymujemy przy wyborze opcji dodatkowych. Więcej na ten temat w artykułach: Ubezpieczenie rolne — co można objąć ochroną? i Jak wybrać ubezpieczenie dla rolnika?
Kupiliśmy mieszkanie na kredyt hipoteczny? Podpisana umowa kredytowa z bankiem zobowiązuje nas często do ubezpieczenia mieszkania na określonych zasadach. Bank wymienia w umowie zdarzenia (tzw. ryzyka), które powinny być uwzględnione w polisie. Wymaga też cesji. Przeniesienia praw z tytułu ubezpieczenia na bank, który dostaje świadczenie od ubezpieczyciela po szkodzie. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie ruchomości i od zdarzeń, których nie precyzuje umowa kredytowa? Tutaj możemy już dostosować zakres do swoich potrzeb.
Ubezpieczenia dobrowolne
- Ubezpieczenie na życie.
Ubezpieczenie na życie to nie tylko zabezpieczenie naszych bliskich na moment, w którym nas zabraknie. To również pomoc w razie problemów zdrowotnych, po wypadku czy w obliczu choroby. Ważne, aby dokładnie zapoznać się z zakresem takiego ubezpieczenia i przejrzeć OWU. Być może natkniemy się tam również na sformułowanie: ubezpieczenie na życie i dożycie. O co chodzi z dożyciem? Gdy ukończymy określony w OWU wiek, Ubezpieczyciel wypłaci nam świadczenie. Polisa na życie może stanowić rodzaj inwestycji. Aby dowiedzieć się więcej, warto poszukać ubezpieczenia z możliwością inwestowania w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK). Taką możliwość daje m.in. Compensa Maxima. Więcej w artykule: Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym, czyli ochrona i inwestycje.
- Ubezpieczenie zdrowotne.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje nam szybki i efektywny dostęp do lekarzy i specjalistów. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważna jest możliwość szybka reakcja w przypadku niepokojących objawów. Takie ubezpieczenie umożliwi nam również profilaktykę i regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia. Co warto wziąć pod uwagę, wybierając ubezpieczenie zdrowotne? Czas realizacji wizyty, zakres świadczeń, badań i szeroki dostęp do placówek w całej Polsce. W kontekście sytuacji epidemiologicznej warto sprawdzić możliwości, jakie daje nam telemedycyna. Telemedycyna, czyli konsultacja bez wychodzenia z domu. Zdrowy styl życia i prywatne ubezpieczenie zdrowotne to idealne połączenie.
- Ubezpieczenie NNW
NNW możemy dokupić do OC/AC w przypadku polisy komunikacyjnej. To również opcja, która może być sprofilowana dla całodobowej ochrony dzieci. Nie tylko w szkole, ale również podczas wakacji, na całym świecie. NNW Indywidualne to z kolei ubezpieczenie, które możemy uszyć na swoją miarę (zakres, suma ubezpieczenia). NNW dostępne w Compensie chroni nas w Polsce i za granicą. Korzyści to m.in. wypłata świadczenia za uszczerbek na zdrowiu i poważny uraz po nieszczęśliwym wypadku. Dostępnych jest również wiele opcji dodatkowych i możliwości rozszerzenia ochrony.
Na koniec zostawiliśmy ubezpieczenie na czas podróży. W ten sposób zapętlamy nasz artykuł, wracając do początku. Nie chodzi tutaj oczywiście o żeglugi morskie, odkrywanie nowych lądów i transport surowców. Choć… czemu nie? Jak już możliwe będzie bezproblemowe podróżowanie po całym świecie... kto wie, gdzie poprowadzi wyobraźnia. Warto pamiętać wtedy wziąć pod uwagę ubezpieczenie turystyczne na czas wakacji. Polisie, dzięki której można będzie ze spokojem cieszyć się odkrywaniem nieznanego. Spacerować i odpoczywać. A w razie nieprzewidzianego, zgubienia bagażu, problemów zdrowotnych, wypadku mamy asa w rękawie w postaci ubezpieczenia.