To jednak nie wszystko. Ubezpieczenie podstawowe chroni również przed aktami terroru, przepięciami, aktami wandalizmu, stłuczeniami lub pęknięciami, upadkami obiektów budowlanych lub drzew czy zamarznięciem wody w instalacjach. Wykupując polisę mieszkaniową możesz ochronić nie tylko swój dom, ale także inne znajdujące się na Twojej posesji obiekty – w tym pomieszczenia przynależne (jak piwnica czy garaż) oraz budynki gospodarcze.
Co więcej, w ramach polisy na dom możesz także ubezpieczyć panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne czy pompy ciepła – więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://www.compensa.pl/blog/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych.
Jednak chcąc zyskać pełną ochronę, warto ubezpieczyć nie tylko sam dom, ale również ruchomości domowe. W tym przypadku niezbędne może okazać się rozszerzone ubezpieczenie domu, które może objąć:
- dzieła sztuki, antyki i zbiory kolekcjonerskie wchodzące w skład wyposażenia domu;
- sprzęt elektroniczny, w tym laptopy, konsole do gier, tablety czy aparaty fotograficzne;
- sprzęty AGD i RTV;
- mienie firmowe, które wykorzystujesz do prowadzenia działalności gospodarczej;
- gotówkę przechowywaną w domu.
Wybierając ubezpieczenie domu, warto również zwrócić uwagę na to, czy obejmuje obiekty niezwiązane trwale z gruntem, takie jak domki letniskowe albo zapewnia ochronę w czasie budowy i rozbiórki.
Czym jest ubezpieczenie ryzyk nazwanych oraz ubezpieczenie all risk?
Wybierając ubezpieczenie domów, prawdopodobnie spotkasz się z dwoma pojęciami – ubezpieczeniem ryzyk nazwanych oraz ubezpieczeniem all risk.
To pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, precyzyjnie określa wszystkie zdarzenia (wraz z opisem), jakie obejmuje polisa. Wszystko to, co nie jest uwzględnione na liście, nie jest też ubezpieczone, dlatego warto bardzo dokładnie przyjrzeć się w umowie. Może okazać się, że nie znajdziesz w niej tych ryzyk, które są dla Ciebie istotne.
Rekomendowanym ubezpieczeniem domu jest ubezpieczenie all risk, które chroni przed wszystkimi nagłymi i nieprzewidzianymi zdarzeniami (poza tymi, które są wyłączone z polisy). Takie rozszerzone rozwiązanie zapewnia kompleksową ochronę. Zabezpieczy Cię nie tylko przed uszkodzeniem ruchomości domowych czy mienia firmowego, ale również będzie obejmować ryzyka dodatkowe. Należą do nich przede wszystkim:
- kradzieże z włamaniem i rozboje, które mogą przydarzyć się każdemu i w praktyce stanowią jeden z najczęstszych powodów wypłaty odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe;
- odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym, która pozwoli uniknąć kosztów w przypadku wyrządzenia szkody osobom trzecim – również poza domem, np. w czasie wakacji czy ferii zimowych;
- Home Assistance, w ramach którego ubezpieczyciel organizuje pomoc specjalisty w przypadku nagłych, niepożądanych zdarzeń (np. elektryka, hydraulika czy ślusarza);
- Ubezpieczenie NNW (od Następstw nieszczęśliwych wypadków), które obejmuje świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek nieprzewidzianego wypadku;
- ubezpieczenie psa i kota, które obejmuje m.in. zwracanie kosztów leczenia czworonożnego członka rodziny po wypadku, czy szkody wyrządzone w domu przez psa lub kota (sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie zwierząt domowych)
Co więcej, niektórzy ubezpieczyciele (np. Compensa) w ramach polisy mieszkaniowej all risk ubezpieczają także utratę gotówki w wyniku wyłudzenia, a nawet gwarantują zdalną pomoc informatyczną, która pozwoli Ci bezpiecznie korzystać z oprogramowania, narzędzi czy mediów społecznościowych.
Jak więc widać, polisa na dom, obejmująca wszystkie ryzyka, to rozwiązanie kompleksowe, które polecane jest wszystkim osobom pragnącym zapewnić sobie oraz swoim bliskim pełne bezpieczeństwo. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule: https://www.compensa.pl/blog/all-risk-czyli-ubezpieczenie-od-wszystkich-ryzyk-co-obejmuje-ubezpieczenie-mieszkania.
Wybierasz ubezpieczenie nieruchomości? Zwróć uwagę na sumę ubezpieczeń.
Podczas wyboru polisy istotne znaczenie ma nie tylko to, jakie ryzyka ma obejmować, ale również jaka będzie suma ubezpieczenia nieruchomości. Zarówno mury, jak i elementy stałe czy ruchomości domowe trzeba wycenić. Wyliczona kwota umożliwi podanie sumy ubezpieczeń, a więc maksymalnej wysokości odszkodowania. Sumy, jaką wypłaci ubezpieczyciel w przypadku zajścia zdarzenia, które zostało objęte ochroną.