Obowiązkowe wyposażenie samochodu to też dokumenty i polisa OC. Co musisz mieć przy sobie?
Każda osoba, która chce uczestniczyć w ruchu drogowym, powinna posiadać również stosowne dokumenty i uprawnienia. Mowa tu nie tylko o prawie jazdy, ale również polisie OC, dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu (dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 roku).
Warto jednak pamiętać, że żadnego z tych dokumentów nie trzeba mieć przy sobie – nawet podczas rutynowej kontroli drogowej. To, czy posiadasz ważne prawo jazdy, polisę lub dowód rejestracyjny, funkcjonariusz sprawdzi w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Uwaga! Jeżeli chcesz być przygotowany na różne sytuacje na drodze (np. kolizję lub wypadek), możesz zaopatrzyć się w elektroniczne wersje wymienionych wyżej dokumentów. Wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel (wymaga założenia profilu zaufanego).
Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce – zmiany w 2022 roku
Unia Europejska wprowadziła pewne zmiany, które obowiązują od 6 lipca 2022 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej w każdym nowym aucie, które przystępuje do procesu homologacji, obowiązkowym wyposażeniem samochodu będzie czarna skrzynka oraz system ISA. Co to takiego?
Czarna skrzynka to niewielkie urządzenie będące rejestratorem zbierającym różnego rodzaju dane, w tym prędkość, użycie hamulca, aktywność tempomatu czy zapięcie pasów bezpieczeństwa. Zgromadzone przez nią informacje będą mogły być udostępnione na polecenie organów ścigania. Urządzenie będzie zamontowane w miejscu niewidocznym dla kierowcy, co nie będzie miało wpływu na komfort jazdy.
System ISA z kolei to inteligentny asystent prędkości, który informuje o zbyt szybkiej jeździe, a w swojej rozszerzonej wersji może nawet automatycznie zmniejszać prędkość.
Uwaga! Samochody, które zostały wyprodukowane przed 6 lipca 2022 roku, nie muszą posiadać tego rodzaju wyposażenia. Warto jednak zaznaczyć, że od 2024 roku każdy pojazd produkowany na terenie krajów wspólnoty będzie mieć zainstalowaną czarną skrzynkę i system ISA, co może doprowadzić do niewielkiego wzrostu cen aut (prawdopodobnie o kilkaset złotych).
Planuję podróż samochodem poza granice UE – o czym muszę pamiętać?
Chcąc wybrać się w podróż poza granice Unii Europejskiej, warto pamiętać o kilku kwestiach – nie tylko obowiązkowym wyposażeniu samochodu w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę czy apteczkę (jest ono zależne od przepisów obowiązujących w kraju, do którego się wybierasz).
Podstawą jest ubezpieczenie OC, bez którego nie powinien odbyć się żaden wyjazd. Polisa jest obowiązkowa w większości miejsc na świecie i zwykle wystarczy posiadać przy sobie papierowe potwierdzenie jej ważności. Jeżeli jednak wyjeżdżasz poza terytorium UE, powinieneś zadbać o tzw. Zieloną Kartę, która potwierdza, że właściciel pojazdu / posiadacz posiada ważne ubezpieczenie OC. Jest ona wymagana w takich krajach, jak Wielka Brytania, Ukraina, Rosja, Albania, Białoruś, Czarnogóra, Turcja, Izrael, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia oraz Tunezja. Należy jednak pamiętać, że aktualnie Towarzystwa Ubezpieczeniowe z uwagi na sytuację geopolityczną nie wydają Zielonych Kart obowiązujących na terytorium Białorusi i Federacji Rosyjskiej.
Uwaga! Ubezpieczenie samochodu OC powinien posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Pamiętaj o przedłużeniu polisy, zanim wygaśnie – niezależnie od tego, czy podróżujesz w Polsce czy za granicą!
Oprócz tego do zagranicznego wyjazdu niezbędne może okazać się międzynarodowe prawo jazdy, które uprawnia do kierowania pojazdem poza granicami Unii Europejskiej (może wyrobić je każdy posiadacz polskiego prawa jazdy).
Oczywiście niezbędne – niezależnie od miejsca, do którego podróżujesz – są także dowód osobisty i dowód rejestracyjny.