Kontrolki w samochodzie – opis
Lampki kontrolne pojawiają się na desce rozdzielczej i mają na celu informowanie kierowcy o stanie samochodu, a także potencjalnych problemach związanych z dzianiem jego podzespołów lub układów.
Nowoczesne pojazdy mogą być wyposażone nawet w kilkadziesiąt kontrolek. W zależności od koloru oznaczają one coś innego. Część z nich informuje o problemie z autem. Inne z kolei sygnalizują aktualne działanie poszczególnych systemów. Zapalanie się kontrolek w samochodzie na desce rozdzielczej nie musi oznaczać awarii, jednak znajomość tych najważniejszych jest kluczowa, by eksploatacja pojazdu przebiegała prawidłowo.
Kontrolki w samochodzie dzielimy je na 3 grupy:
- kontrolki zielone lub niebieskie, które mają charakter informacyjny;
- kontrolki żółte lub pomarańczowe, które mają charakter informacyjno-ostrzegawczy;
- kontrolki czerwone, które mają charakter ostrzegawczy.
Bagatelizować nie należy zwłaszcza tych ostatnich, ponieważ mogą informować o poważnych problemach – bez szybkiej reakcji i wizyty u mechanika istnieje ryzyko, że awaria unieruchomi pojazd. Zacznijmy jednak od sprawdzenia zielonych i niebieskich kontrolek w samochodzie.
Zielone lub niebieskie kontrolki, czyli cenne informacje dla kierowców
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie wszystkie kontrolki w samochodzie powinny budzić Twój niepokój. Zaliczamy do nich te w kolorze zielonym lub niebieskim, które posiadają wyłącznie charakter informacyjny. Stanowią sygnał dla kierowcy, że dany system w pojeździe działa i jest aktualnie włączony. Mowa tu np. o zielonych strzałkach informujących o aktywowaniu kierunkowskazu albo działaniu świateł mijania czy tzw. długich.
To oczywiście nie wszystkie. Do tej grupy zaliczamy także kontrolki w samochodzie oznaczające:
- system wspomagania parkowania;
- asystenta zjazdu lub pokonywania wzniesień;
- włączony tempomat;
- włączone światła pozycyjne albo tylne przeciwmgielne;
- sprawny system poduszek powietrznych;
- kontrolę pasa ruchu.
W nowszych samochodach skorzystasz nawet z kontrolek, które poinformują Cię o zmianie biegu, gotowości do jazdy czy włączeniu trybu ekologicznego. Mówiąc krótko – stanowią one dla Ciebie źródło wiedzy, a ich aktywowanie oznacza, że wszystko w Twoim aucie działa prawidłowo.