Kredyt konsolidacyjny - co to jest?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które umożliwia spłatę wcześniejszych zobowiązań, a tym samym uporządkowanie sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz zmniejszenie comiesięcznych wydatków.
Mówiąc inaczej, dzięki kredytowi konsolidacyjnemu połączysz i spłacisz zobowiązania zaciągnięte w różnych instytucjach finansowych, w tym:
- kredyt gotówkowy;
- kredyt hipoteczny;
- kredyt samochodowy;
- kredyt ratalny;
- kartę kredytową;
- debet na rachunku osobistym.
Kredyt konsolidacyjny ma tę zaletę, że jego zaciągnięcie nie wymaga dużych formalności. Wystarczy przedstawić bankowi dowód osobisty, a także niezbędne dokumenty finansowe (w tym umowy kredytowe), by rozpatrzył on Twój wniosek.
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?
Chcąc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, musisz wiedzieć, jakimi zasadami się rządzi. Tą najważniejszą jest forma zaciągania zobowiązania – bank udzielający finansowania nie przelewa środków bezpośrednio na Twoje konto, ale na rachunki dotychczasowych wierzycieli. W ten sposób pozbywasz się kilku kredytów czy pożyczek i spłacasz jedno zadłużenie – wobec tej instytucji, która udzieliła Ci kredytu konsolidacyjnego.
Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że płacisz tylko jedną ratę i w ten sposób porządkujesz swoje finanse. Co więcej, dzięki wydłużeniu okresu spłaty, możesz obniżyć swoje miesięczne zobowiązania (pamiętaj tylko, że jednocześnie zwiększa się koszt kredytu!). Może okazać się to wsparciem dla osób, które mają trudności z regulowaniem rat z powodu trudnej sytuacji finansowej.
Pamiętaj! Biorąc kredyt konsolidacyjny, nie możesz liczyć na to, że bank przeleje całą kwotę na Twoje konto, byś samodzielnie spłacił swoje zadłużenia. Na Twój rachunek mogą trafić jedynie dodatkowe środki, które wykorzystasz na dowolny cel.
Ile kredytów można skonsolidować?
Zależy to od polityki banku, w którym wnioskujesz o kredyt konsolidacyjny. Niektóre umożliwiają połączenie dwóch, a inne siedmiu rat.
W większości przypadków nie będziesz mieć problemu, by skonsolidować kilka kredytów i pożyczek – bez względu na to, w jakich instytucjach je zaciągnąłeś i jaki był tego cel.
Czym różni się kredyt gotówkowy od kredytu konsolidacyjnego?
Podstawową różnicą między kredytem gotówkowym a konsolidacyjnym jest cel, na który kredytobiorca może przeznaczyć uzyskane w banku środki. Ten pierwszy można rozdysponować w dowolny sposób i nie trzeba informować instytucji finansowej o tym, na co zostały przeznaczone pieniądze. Z kolei kredyt konsolidacyjny ma jasny cel – spłatę innych zobowiązań i tym samym uporządkowanie finansów kredytobiorcy.
Co więcej, konsolidacja – w przeciwieństwie do kredytów gotówkowych – zwykle nie wiąże się z dodatkową prowizją, co oznacza, że przeniesienie zobowiązań do innych banku nie spowoduje zwiększenia comiesięcznych rat.
Czy kredyt hipoteczny może ulec konsolidacji?
Tak. Kredyt konsolidacyjny może obejmować różne rodzaje zobowiązań – również te, które zostały przeznaczone na zakup mieszkania lub domu.
Warto również wiedzieć, że istnieje kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Jest on dedykowany tym klientom, którzy posiadają prawo własności nieruchomości i w efekcie może ona stanowić zabezpieczenie finansowania. Dzięki temu banki są w stanie udzielić kredytobiorcy finansowania na korzystniejszych dla niego warunkach.
Pamiętaj! Jeżeli chcesz obniżyć koszty kredytu hipotecznego, zdecyduj się na obowiązkowe ubezpieczenie mieszkania nie w banku udzielającym finansowania, ale wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Porównując oferty różnych firm, zyskasz możliwość znalezienia korzystnej finansowo oferty, która pozwoli Ci obniżyć comiesięczne koszty.
Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna i zależy od oferty konkretnego banku. Zanim zdecydujesz się na konsolidację, powinieneś bardzo dokładnie porównać oferty i skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów.
Koszt kredytu konsolidacyjnego zależy między innymi od: