Co to jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe (inaczej endodontyczne) to zabieg, którego celem jest usunięcie z zęba nieodwracalnie uszkodzonych tkanek. Mowa tu przede wszystkim o części komorowej miazgi, która znajduje się pod twardą warstwą zębiny. W wyniku rozwijającej się próchnicy ulega ona zakażeniu, co zwykle prowadzi do uciążliwego bólu. Stomatolog, przy użyciu odpowiednich narzędzi, oczyszcza komory i kanały z miazgi, usuwając w ten sposób szkodliwe bakterie.
Leczenie kanałowe znajduje zastosowanie w przypadku:
- martwicy miazgi;
- próchnicy wtórnej, która pojawia się wokół istniejących już wypełnień;
- urazów zębów, które powodują odsłonięcie miazgi;
- stanów zapalnych wywołanych przez bodźce termiczne, świetlne lub radioaktywne;
- zmian okołowierzchołkowych.
Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów. Pierwszym jest zdiagnozowanie zmian chorobowych, które polega na przeprowadzeniu wywiadu i standardowego badania, a także wykonania zdjęć rentgenowskich. To właśnie na ich podstawie stomatolog będzie w stanie dokładnie sprawdzić wnętrze zęba i ocenić stan kanałów korzeniowych.
Drugim etapem jest otwarcie zęba, usunięcie próchnicy oraz wykonanie dojścia do kanałów korzeniowych. Następnie stomatolog usuwa miazgę z komory i kanałów, a także dezynfekuje je w celu pozbycia się bakterii – aby leczenie przebiegło prawidłowo, stosuje się specjalistyczne urządzenie zwane endometrem. W celu uniknięcia ponownego zakażenia, konieczne jest również osuszenie kanałów i wypełnienie ich odpowiednimi materiałami termoplastycznymi (gutaperkę).
Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa zęba – najczęściej przy użyciu tradycyjnych wypełnień albo (rzadziej) uzupełnień protetycznych.
Jak rozpoznać czy ząb jest do leczenia kanałowego?
Stany zapalne albo martwica miazgi wiąże się z uciążliwym bólem zęba (zwłaszcza podczas jedzenia), a także jego nadwrażliwością na ciepło i zimno. Pacjent może również zauważyć zmianę koloru zęba, a nawet obrzęk dziąseł.
Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego można stwierdzić wyłącznie po przeprowadzeniu badania oraz wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Dlatego w przypadku zauważenia wymienionych wyżej objawów należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.