Co to jest nadpłata kredytu hipotecznego?
Nadpłata kredytu hipotecznego to częściowa, wcześniejsza spłata zobowiązania. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca wpłaca większe niż obowiązujące go kwoty rat. To on decyduje, ile i kiedy zapłaci, zyskując w tej kwestii dowolność oraz możliwość wcześniejszego „uwolnienia się” od dużego zobowiązania względem banku.
Nadpłatę kredytu hipotecznego umożliwiają praktycznie wszystkie banki, jednak niektóre z nich mogą wprowadzać pewne ograniczenia, np. pobierając dodatkową prowizję (przez pierwsze 3 lata obowiązywania umowy). Dlatego przed zdecydowaniem się na taki krok, warto dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i tym samym sprawdzić, czy taka opcja nie będzie dla Ciebie zbyt kosztowna.
Czy w Polsce można nadpłacać kredyt hipoteczny?
Tak, nadpłata kredytu hipotecznego jest możliwa w niemal każdym banku. Oczywiście jej zasady mogą nieco różnić się, w zależności od polityki wybranej instytucji.
Warto zwrócić uwagę na to, że kredyty hipoteczne posiadają zwykle niższe oprocentowanie od innych zobowiązań – np. kredytów gotówkowych czy samochodowych. W związku z tym lepiej przeznaczyć nadmiarowe środki na ich spłatę, a nie nadpłatę kredytu hipotecznego. Okaże się to dla Ciebie o wiele bardziej korzystne.
Oczywiście posiadany kapitał możesz również zainwestować, o ile jest on wystarczająco duży. Warto jednak dokładnie to przemyśleć. Wszelkie inwestycje mogą być bowiem ryzykowne, a odłożenie pieniędzy na lokacie czy zakup obligacji skarbu państwa raczej nie będzie korzystniejszym rozwiązaniem niż nadpłata kredytu hipotecznego.
Jak działa nadpłata kredytu hipotecznego?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nadpłata kredytu hipotecznego polega na wpłacaniu określonych kwot w celu szybszej spłaty zobowiązania albo zmniejszenia rat. W praktyce, im więcej i szybciej spłacasz, tym bardziej maleje Twoje zadłużenie, a także skraca się okres obowiązywania kredytu. Prowadzi to również do zmniejszenia odsetek.
To, jak działa nadpłata kredytu hipotecznego, reguluje ustawa o kredytach hipotecznych, a mówiąc dokładniej – jej nowelizacja z 2017 roku. Zgodnie z nią każdy kredytobiorca, który skorzystał z tego rodzaju finansowania i zdecydował się na zmienne oprocentowanie, ma prawo do nadpłacania kredytu hipotecznego.
Co więcej, po trzech latach od zawarcia umowy z bankiem, nie może on pobierać jakiejkolwiek prowizji z tego tytułu, co oznacza, że nie musisz obawiać się jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Warto również zaznaczyć, że chcąc wychodzić naprzeciw potrzebom kredytobiorców, wiele banków zrezygnowało z jakichkolwiek prowizji w całym okresie kredytowania. Oczywiście mimo to warto sprawdzić zapisy w umowie i zweryfikować, czy również w Twoim banku nie poniesiesz jakichkolwiek kosztów z tytułu nadpłaty kredytu hipotecznego.
Zakup własnego domu czy mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji finansowych w życiu wielu osób. Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego, który jest zobowiązaniem na wiele lat. Kluczowe staje się więc znalezienie najkorzystniejszej oferty kredytowej. W podjęciu decyzji pomogą Ci Eksperci kredytowi z Lendi, którzy nie tylko pomogą znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny dla Ciebie, ale również wyjaśnią jego warunki, oprocentowanie, możliwość wcześniejszej spłaty i nadpłatę kredytu hipotecznego. Oferty kredytów z różnych banków możesz porównać samodzielnie, wchodząc w kalkulator kredytu hipotecznego przygotowany przez Ekspertów Lendi.