Ubezpieczenie rolnicze - czy warto?
Według raportu KRUSu z pierwszego półrocza 2023 roku, najczęstsze wypadki powodujące uszczerbki na zdrowiu dotyczą takich zdarzeń jak: upadek, uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta, pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń. Niestety wielu rolników dotknęła też choroba zawodowa. Zgłoszono aż 142 wnioski o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Więcej na temat statystyk dotyczących wypadków i chorób dowiecie się w komunikacie.
W przypadku budynków znajdujących się na terenie gospodarstwa największą bolączką są zdarzenia losowe oraz szkody powstałe wskutek działania żywiołów. Ekstremalne zjawiska pogodowe w ostatnich latach zdarzają się coraz częściej; bardzo silny wiatr, wyładowania atmosferyczne, intensywne opady i nie tylko. W wyniku tych zjawisk, budynki, sprzęt rolniczy często ulegają zniszczeniu. Warto przed takimi zdarzeniami się zabezpieczyć i w razie ich wystąpienia, wyciągnąć „asa z rękawa” w postaci polisy. Ubezpieczenie jest obowiązkiem każdego rolnika. Ale do czego właściwie zobowiązuje ustawa
OC rolników - czy ubezpieczenie jest obowiązkowe?
Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada na rolnika obowiązek zawarcia ubezpieczenia w zakresie OC rolnika wynikającym z ustawy. Obowiązek ten dotyczy osób fizycznych posiadających gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha.