Jak najbezpieczniej przewozić dziecko w samochodzie?
Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w art. 39 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110). Zgodnie z zamieszczonymi tam informacjami, każde dziecko, które ma poniżej 150 cm wzrostu, bez względu na wiek, powinno być przewożone samochodem w foteliku bezpieczeństwa.
Poniżej przedstawiamy odstępstwa od powyższego:
- dziecko mające co najmniej 135 cm wzrostu, może być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, jeśli ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe przewożenie go w foteliku;
- w samochodzie przewożona jest trójka dzieci, dopuszczalna jest możliwość przewożenia dziecka, które ukończyło 3 lata bez fotelika (z użyciem samych pasów bezpieczeństwa), jeśli pozostała dwójka dzieci siedzi w fotelikach i niemożliwe jest zamontowanie kolejnego. W takich sytuacjach wszystkie dzieci muszą być przewożone na tylnym siedzeniu.
Foteliki powinny spełniać warunki unijne i być dostosowane zarówno do wzrostu, jak i masy dziecka – inne rozwiązanie powinieneś wybrać dla miesięcznego, a inne dla kilkuletniego podróżującego. Konieczne jest także zamontowanie takiego fotelika zgodnie z zaleceniami producenta.
Pamiętaj! Jeżeli przewozisz noworodka lub niemowlę, które waży mniej niż 10 kg, również powinieneś umieścić je w foteliku bezpieczeństwa, koniecznie tyłem do kierunku jazdy.
Niedostosowanie się do tych przepisów i przewożenie dziecka bez fotelika bezpieczeństwa (albo innego urządzenia przytrzymującego, jak podkładki lub nosidełka), czy też używanie go w niewłaściwy, sposób grozi mandatem w wysokości 300 zł oraz 6 punktami karnymi.
Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?
Każde dziecko lubi podróżować z przodu, a dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że rodzic może mieć je cały czas na oku. Prawo tego nie zabrania, jednak należy stosować się do konkretnych wytycznych, które również można znaleźć w Prawie o ruchu drogowym. Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?
Wiek nie ma tu znaczenia. Przewożony maluch, który nie osiągnął 150 cm wzrostu, powinien znajdować się z foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym, przodem do kierunku jazdy. Możliwe jest również przewożenie dziecka tyłem, jednak w takiej sytuacji konieczne okazuje się wyłączenie poduszki powietrznej. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ jej uruchomienie mogłoby doprowadzić do bardzo poważnych urazów kręgosłupa, głowy, a nawet narządów wewnętrznych.
Uwaga! Choć polskie przepisy nie zabraniają przewożenia małych dzieci na przednim fotelu, odradza się to rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa.
Czy 5 letnie dziecko może jeździć z przodu?
Od ilu lat dziecko może jeździć z przodu? Jak wspomnieliśmy wcześniej, przepisy nie regulują tej kwestii, więc decyzja należy do rodzica.
W praktyce oznacza to, że maluch, który ukończył 5 lat, może jeździć z przodu – pod warunkiem, że zostanie umieszczony w foteliku bezpieczeństwa. Rezygnacja z niego może mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy dziecko ma więcej niż 150 cm wzrostu.
Czy 6 latek może jeździć z przodu?
Tak, 6-letnie dziecko może jeździć z przodu, ale wyłącznie w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym (chyba, że ma więcej niż 150 cm wzrostu).
Czy 7 latek może jeździć na przednim siedzeniu?
Tak, 7-latek może podróżować na przednim siedzeniu, ale tylko wtedy, gdy zostanie umieszczony w odpowiednim foteliku. Jeżeli ma więcej niż 150 cm, możliwe jest zastosowanie wyłącznie pasów bezpieczeństwa.
Kara za przewożenie dziecka bez fotelika na przednim siedzeniu
Jeżeli Twoje dziecko nie osiągnęło 150 cm wzrostu, a Ty nie przewozisz go na tylnym siedzeniu w odpowiednim foteliku, jesteś narażony na mandat w wysokości 300 zł oraz 6 punktów karnych. Warto więc zadbać o tę kwestię, kierując się nie tylko kwestią finansową, ale przede wszystkim bezpieczeństwem młodych podróżujących.
Od ilu lat dziecko może jeździć z przodu na podstawce?
Jeżeli wzrost i masa małego podróżnika uniemożliwiają zastosowanie klasycznego fotelika, możliwe jest skorzystanie ze specjalnej podstawki. Jest to rozwiązanie składające się wyłącznie z siedziska i pozbawione tylnego oparcia.
Od kiedy dziecko może jeździć z przodu na podstawce? Jest to możliwe, gdy osiągnie co najmniej 135 cm wzrostu.
Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Ogólne zasady
Wiesz już od kiedy i od ilu lat dziecko może jeździć z przodu. W większości przypadków konieczne jest zastosowanie fotelika bezpieczeństwa albo innego urządzenia przytrzymującego. Wyjątków jest kilka i o części z nich mówiliśmy wcześniej.
Przewożenie dziecka bez fotelika jest możliwe, gdy:
- ma więcej niż 135 cm wzrostu, a jego masa i wzrost uniemożliwiają zastosowanie fotelika bezpieczeństwa;
- dwoje dzieci znajduje się w foteliku, a montaż trzeciego dla kolejnego dziecka jest niemożliwy;
- dziecko jest przewożone w taksówce, autobusie, karetce albo radiowozie;
- dziecko posiada zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie?
Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo młodych podróżujących, pamiętaj o dostosowaniu fotelika do wzrostu oraz wagi malucha. Wybieraj wyłącznie atestowane rozwiązania, które będą wygodne i montuj je zgodnie z zaleceniami producenta. Nie oszczędzaj na urządzeniach przytrzymujących dziecko – ich jakość może mieć kluczowe znaczenie podczas zdarzenia drogowego, chroniąc dziecko przed różnego rodzaju urazami!
Pamiętaj! Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich młodych pasażerów, zadbaj także o odpowiednie ubezpieczenie samochodu. Mowa tu nie tylko o obowiązkowym OC, ale również polisach dobrowolnych, jak AC czy NNW, które zapewniają szeroki zakres ochrony i mogą okazać się niezwykle przydatne w wielu nieprzewidzianych sytuacjach.