Zmiany klimatyczne - czy są nieuniknione
Klimat zmienia się nie tylko w Polsce. Zmiany na całym świecie doprowadzają do coraz większych katastrof. Raport Munich Re, największego na świecie reasekuratora, pokazuje, że w roku 2020 różnego rodzaju kataklizmy takie jak powodzie, burze czy trzęsienia ziemi, spowodowały szkody wycenione na 210 mld dolarów. Dla porównania, w roku poprzednim było to „zaledwie” 166 mld dolarów.
Stany Zjednoczone to obszar, który ucierpiał najbardziej w zeszłym roku. Huragany, pożary lasów i serie potężnych nawałnic, jakie nawiedziły to państwo, wyrządziły straty szacowane na 95 mld dolarów. W porównaniu do Stanów Zjednoczonych, Europa poniosła o wiele mniejsze straty, bo wynosiły 12 mld dolarów. Jakie jednak nie byłyby to kwoty to przede wszystkim poszczególne ludzkie tragedie.
Zmiany klimatu w Polsce
W Polsce wciąż jesteśmy optymistami i za nisko oceniamy prawdopodobieństwo wystąpienia katastrof naturalnych. Zupełnie niesłusznie! Jak pokazują statystyki Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, zjawiska takie jak powodzie, susze, pożary lasów czy wichury będą towarzyszyć nam częściej. Co więcej, okresy występowania zagrożeń coraz częściej się pokrywają. W niektórych miesiącach istnieje ryzyko wielu zagrożeń w tym samym czasie. A to może powodować jeszcze większe straty.
Dla przykładu, nawałnice z sierpnia 2017 roku zabiły 6 osób, a 62 osoby zostały ranne (w tym 23 to strażacy). Wiatr wiał z prędkością 120 km/h, a w niektórych miejscach przekraczał nawet 150 km/h. Straty, jakie powstały w czasie zaledwie dwóch dni, oszacowano na 250 mln złotych, a zniszczonych zostało 72 tys. ha upraw.