Jak ubezpieczyć ruchomości domowe?
Skoro wiesz już, co to są ruchomości domowe, możemy przejść do kwestii ich ubezpieczenia. Jest to możliwe niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem danej nieruchomości, czy tylko ją wynajmujesz. Zalecamy je każdemu, kto dysponuje wartościowym mieniem i chce ochronić się przed wieloma nieprzewidzianymi i niepożądanymi sytuacjami. Dzięki temu będziesz mógł bez obaw wyjechać na wakacje (tu sprawdziszak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na wakacje!) i zyskać ochronę w niepożądanych sytuacjach, takich jak włamanie, w wyniku którego został skradziony Twój cenny sprzęt komputerowy, czy zalanie mieszkania, które doprowadziło do zniszczenia cennych przedmiotów.
Ruchomości domowe można ubezpieczyć na 2 sposoby:
- jako dodatek do podstawowej polisy;
- w formie osobnej polisy.
Zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej polecaną opcją jest to pierwsze rozwiązanie. Dzięki niemu rozszerzysz podstawową polisę o ochronę ruchomości domowych i w ten sposób zabezpieczysz finansowo swoje meble czy sprzęty, zarówno od kradzieży, jak też zniszczeń wynikających z zalania, pożaru, wybuchu, a nawet osunięcia się ziemi czy uderzenia pojazdu.
Ruchomości domowe możesz także zabezpieczyć osobno, nie posiadając polisy obejmującej mury i stałe elementy nieruchomości. Z opcji tej warto skorzystać w sytuacji, gdy wynajmujesz mieszkanie lub dom jako najemca. W ten sposób będziesz mieć pewność, że w przypadku zniszczenia lub kradzieży mienia otrzymasz stosowne odszkodowanie.
Od jakich ryzyk ubezpieczyć ruchomości domowe?
Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę na to, od jakich ryzyk ubezpieczone będą ruchomości domowe. Do tych najważniejszych zaliczamy włamania – niezależnie od tego, jakiej wartości jest Twoje mienie, warto je zabezpieczyć. Polisa obejmująca to ryzyko zapewni Ci odszkodowanie w przypadku kradzieży ruchomości domowych, a także elementów stałych w mieszkaniu.
Uwaga! Niekiedy możliwe jest również ubezpieczenie ruchomości domowych od rabunku (np. na ulicy czy w komunikacji miejskiej) oraz kradzieży bez włamania – np. w sytuacji, gdy złodzieje dostali się do mieszkania lub domu przez otwarte drzwi. Warto zwrócić uwagę, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką opcję.
Kradzież to oczywiście tylko jedno z ryzyk, od których warto ubezpieczyć ruchomości domowe. Do innych zaliczamy:
- akty dewastacji i wandalizmu;
- zdarzenia losowe, takie jak pożar czy zalanie;
- przepięcia;
- pęknięcia przedmiotów lub stłuczenia elementów szklanych;
- przenikanie wód gruntowych;
- szkody powstałe w wyniku działalności zwierząt.
Oczywiście możesz także zdecydować się na dodatkowe rozszerzenie zakresu ochrony. Mowa tu zwłaszcza o ubezpieczeniu Home Assistance, dzięki któremu twój ubezpieczyciel zadba o zorganizowanie pomocy specjalisty (hydraulika, elektryka itd.) w celu naprawy domowego sprzętu lub instalacji, a także ubezpieczeniu mienia poza miejscem ubezpieczenia. Dzięki temu ochronisz cenne przedmioty, które posiadasz ze sobą, znajdując się poza mieszkaniem lub domem.
Wartość ruchomości domowych a inflacja
Ubezpieczając ruchomości domowe, należy określić sumę ubezpieczenia, a więc kwotę stanowiącą górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Oznacza ona maksymalne odszkodowanie, jakie uzyskasz w przypadku wystąpienia szkody objętej ochroną. Ruchomości domowe warto ubezpieczyć na kwotę, która odzwierciedli jego realną wartość. Jeżeli będzie wyższa, zapłacisz zbyt wysoką składkę, a jeżeli ustalisz ją na zbyt niskim poziomie, wypłacone Ci odszkodowanie może okazać się mało satysfakcjonujące.
W obecnych czasach trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – rosnącą inflację. Powoduje ona wzrost cen (również ruchomości domowych), co z kolei powinno wymusić reakcję w postaci zwiększenia sumy ubezpieczenia. Jest istotne zwłaszcza dla osób, które posiadają już polisę, ale umowę podpisywały np. 5 czy 10 lat temu. W takiej sytuacji uzyskane odszkodowanie może nie wystarczyć, by pokryć powstałe szkody.