Wymiana prawa jazdy – jak wygląda i o czym musisz pamiętać?
Aby wymiana prawa jazdy była możliwa, niezbędne jest złożenie stosownego wniosku do wydziału komunikacji, który znajdować się może w starostwie powiatu, w którym mieszkasz, urzędzie miasta, jeśli jest to miasto na prawach powiatu albo urzędzie dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie. Wzór dokumentu można otrzymać na miejscu albo znaleźć w Internecie. Do wniosku należy dodać niezbędne załączniki, t.j.:
- wniosek o wydanie prawa jazdy;
- aktualną i kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm;
- dotychczasowe prawo jazdy (urzędnik wykona jego kserokopię);
- dowód wniesienia opłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej – można to zrobić bezpośrednio w urzędzie albo przelewem (wtedy należy dołączyć jego potwierdzenie);
- dokument tożsamości – dowód osobisty albo paszport (w przypadku cudzoziemców kartę pobytu lub paszport);
- orzeczenie lekarskie, o ile jest wymagane.
Sama procedura wymiany prawa jazdy nie jest skomplikowana – decyzja wydawana jest od ręki, jednak na nowy dokument uprawniający do kierowania pojazdami należy trochę poczekać.
Uwaga! Wymiana prawa jazdy możliwa jest również przez Internet, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu.
Wymiana prawa jazdy bezterminowego – zmiany w 2022 roku
Jak wspominaliśmy na początku, jeszcze do niedawna (2013 roku) w Polsce wydawane były bezterminowe prawa jazdy. To właśnie wtedy miała miejsce zmiana przepisów, zgodnie z którą dokument uprawniający do kierowania pojazdami mechanicznymi może być ważny maksymalnie przez:
- 15 lat (dla kategorii B, B1, B+E, A, A1, A2, AM oraz T)
- 5 lat (dla pozostałych kategorii, między innymi C i D).
Uwaga! Prawo jazdy może mieć skrócony termin ważności (5 lat), jeżeli lekarz wykryje u aktualnego lub przyszłego kierowcy problemy zdrowotne.
Zmiana przepisów oznacza, że wszyscy kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy wydane przed 2013 rokiem, mają obowiązek jego wymiany (w latach 2028-2033). Po 2033 roku wszystkie bezterminowe dokumenty stracą ważność, co nie jest jednoznaczne z utratą uprawnień do kierowania pojazdem, a zmianą na dokument o określonym terminie obowiązywania. Niewymagane są dodatkowe badania lekarskie. Bezterminowe prawo jazdy przechodzi do historii przede wszystkim dlatego, że utrudniało identyfikację kierowców – brak konieczności jego wymiany sprawiał, że w dokumencie widniało, np. nieaktualne zdjęcie.
Warto pamiętać, że wymiana bezterminowego prawa jazdy nie wiąże się z większymi formalnościami. Wystarczy tylko złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu oraz uiścić opłatę. Nie trzeba również przedstawiać orzeczenia lekarskiego (w przeciwieństwie do kierowców, którzy uzyskali uprawnienia po 19 stycznia 2013 roku i chcą dokonać wymiany prawa jazdy).
Uwaga! W świetle obowiązujących przepisów kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Nie oznacza to jednak, że funkcjonariusz nie będzie w stanie sprawdzić jego ważności. Ma do dyspozycji specjalny system (CEPiK), w którym znajdzie wszelkie informacje zarówno na temat kierowcy, jak i pojazdu.