Co oznacza zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju?
Znaki zakaz zatrzymywania i postoju potrafią sprawić kłopot nawet bardziej doświadczonym kierowcom, nie mówiąc już o tych świeżo upieczonych. Wynika to z faktu, że są do siebie bardzo podobne i można spotkać je w wielu miejscach. Co więcej, przez niektórych słowa „zatrzymanie” i „postój” są traktowane jednakowo, co jest niestety błędem – w przepisach ruchu drogowego oznaczają dwie różne czynności.
- Zatrzymanie oznacza każde unieruchomienie pojazdu, które wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego, a także unieruchomienie trwające nie więcej niż 1 minutę.
- Postój oznacza unieruchomienie pojazdu, które nie wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego i trwa dłużej niż 1 minutę.
W praktyce oznacza to, że postój zawsze wynika z decyzji kierowcy, natomiast zatrzymanie może wynikać zarówno z przepisów, jak i warunków na drodze (bez względu na to, ile trwa). Pojęć zatrzymanie i postój nie można używać zamiennie.
Co w takim razie oznaczają oba znaki? Zakaz zatrzymywania się powoduje, że kierowca nie może nawet na chwilę unieruchomić swojego pojazdu, żeby, np.: odebrać telefon albo napić się wody. Oczywiście są od tego pewne odstępstwa – możliwe jest zatrzymanie auta w sytuacji, gdy wymagają tego obowiązujące przepisy lub warunki drogowe (np. korek albo wypadek drogowy i konieczność pomocy innemu uczestnikowi ruchu). Stosuje się go po to, by nie zmniejszać płynności ruchu w najbardziej newralgicznych miejscach.
Zakaz postoju z kolei umożliwia zatrzymanie samochodu, ale nie dłużej niż na jedną minutę. Jeżeli więc widzisz ten znak, możesz na chwilę unieruchomić pojazd, by np. wysadzić pasażera przy poboczu drogi.
Jak wygląda znak zakazu zatrzymywania się i znak zakazu postoju?
Choć znaki zakaz zatrzymania się i postoju są bardzo podobne, różnią się od siebie.
-
Zakaz zatrzymywania się to znak B-36, na którym umieszczono dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle.
- Zakaz postoju to znak B-35, na którym umieszczono jedną ukośną linię na niebieskim tle.
Warto również zwrócić uwagę na to, że oba znaki często są uzupełniane o dodatkowe informacje. Mowa tu np. o dniach lub godzinach, w których obowiązują albo ostrzeżeniu o usunięciu pojazdu z drogi na koszt właściciela (z konkretnego miejsca, w którym doszło do unieruchomienia pojazdu).
Co mówi kodeks drogowy o zakazie zatrzymywania i postoju?
Kodeks drogowy mówi jasno – zatrzymanie i postój są możliwe w miejscach, w których nie ustawiono znaków zakazu, ale tylko po spełnieniu określonych warunków.
Przede wszystkim pojazd:
- musi być widoczny dla innych kierowców z dostatecznej odległości;
- nie może powodować niebezpieczeństwa ruchu drogowego;
- nie może utrudniać ruchu drogowego.
Pamiętaj również, że zatrzymanie na jezdni powinno mieć miejsce jak najbliżej jej krawędzi (i równolegle), zaś poza obszarem zabudowanym zawsze poza jednią (jeśli to możliwe). Jeżeli natomiast unieruchamiasz pojazd na chodniku, Twoim obowiązkiem jest pozostawienie minimum 1,5 m szerokości dla pieszych w celu umożliwienia im bezproblemowego przejścia.
Czym się różni zakaz zatrzymywania się od zakazu postoju?
Różnica jest zasadnicza – w przypadku zakazu zatrzymywania się nie możesz unieruchomić pojazdu choćby na chwilę (chyba, że wynika to z warunków na drodze albo przepisów), zaś w przypadku zakazu postoju możesz unieruchomić pojazd, ale maksymalnie na 1 minutę.
Gdzie obowiązuje zakaz zatrzymywania i zakaz postoju?
Zakaz zatrzymania się i postoju obowiązuje w bardzo wielu miejscach i nie zawsze informują o nim znaki. Na szczęście z pomocą przychodzi kodeks drogowy, który jasno wskazuje takie obszary.
Zatrzymania pojazdu zabrania się między innymi:
- na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
- na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem;
- w tunelu, na moście lub na wiadukcie;
- na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami wielośladowymi do najeżdżania na tę linię;
- na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni;
- na pasie między jezdniami;
- w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek;
- na drodze dla pieszych i rowerów oraz na drodze dla rowerów;
- na autostradzie lub drodze ekspresowej.
Postoju pojazdu zabrania się między innymi:
- w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd - w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
- w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
- przed i za przejazdem kolejowym;
- w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
- na autostradzie lub drodze ekspresowej.