Co to jest i na czym polega zasada prawej ręki?
Zasada prawej ręki na drodze jest jednym z fundamentalnych przepisów, dzięki którym możliwe jest zachowanie bezpieczeństwa oraz łatwe ustalenie pierwszeństwa w czasie jazdy. Dotyczy przede wszystkim skrzyżowań równorzędnych i polega na tym, że kierowca zbliżający się do nich musi:
- zachować szczególną ostrożność i dokładnie obserwować to, co dzieje się na drodze;
- ustąpić pierwszeństwa wszystkim samochodom, które jadą z jego prawej strony.
W efekcie zasada prawej ręki daje możliwość upłynnienia ruchu na skrzyżowaniach równorzędnych i zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Dzięki niej kierowcy wiedzą, jak powinni zachować się w sytuacji, gdy skrzyżowanie nie jest oznakowane albo nie została zamontowana na nim sygnalizacja.
Skąd kierowca wie, że zbliża się do skrzyżowania równorzędnego? Często jest ono odpowiednio oznakowane (znak A-5 – „skrzyżowanie równorzędne”). Zdarza się jednak, że bezpośrednio przed nim nie pojawiają się żadne znaki, dlatego każdy kierowca powinien zachować ostrożność.
Od czego zależy to, z której strony samochód ma pierwszeństwo?
Najczęściej pierwszeństwo na drodze określane jest przez znaki lub sygnały świetlne. Jednak w przypadku skrzyżowań równorzędnych niezbędna jest wiedza dotycząca przepisów ruchu drogowego.
Wiesz już, że w ich przypadku pierwszeństwo mają kierowcy jadący z prawej strony. A co w sytuacji, gdy chcesz skręcić w lewo na skrzyżowaniu równorzędnym? Musisz przepuścić zarówno samochody jadące z naprzeciwka, jak i skręcające w prawo. Dotyczy to również skrzyżowań z sygnalizacją, gdy dla kierowców z naprzeciwka, podobnie jak dla Ciebie, włączyło się zielone światło.
Uwaga! Na skrzyżowaniach równorzędnych bezwzględne pierwszeństwo, w stosunku do innych uczestników ruchu (poza pojazdami uprzywilejowanymi), zawsze mają pojazdy szynowe i należy je przepuścić niezależnie od tego, z której strony nadjeżdżają.