Ile kosztują odwiedziny złodzieja?
W zeszłym roku średnia wartość kradzionych z domów i mieszkań przedmiotów wynosiła ponad 2,5 tys. zł – wynika z danych towarzystwa ubezpieczeń Compensa. Co najbardziej interesuje złodziei i co zrobić, żeby za utracone przedmioty zapłacił ubezpieczyciel?
Wśród wymienianych przez policję sposobów na zabezpieczenie swojej nieruchomości przed złodziejami znajdują się m.in. nieprzechowywanie dużej ilości gotówki ukrytej w domu, doglądanie mieszkania przez sąsiadów pod nieobecność jego właścicieli czy instalacja zabezpieczeń antywłamaniowych w postaci alarmu lub odpornych na włamania zamków w drzwiach*. Te metody są Polakom dobrze znane, ale w 2015 r. i tak na terenie całego kraju doszło do 94 680 kradzieży z włamaniem. Choć to o 11% mniej niż rok wcześniej, to i tak trudno tę liczbę uznać za niską. Jeśli dojdzie do kradzieży, pomocne staje się odpowiednie ubezpieczenie, dzięki któremu można finansowo zrekompensować poniesione straty.
– Średnia wartość szkód, jakimi zajmowali się w minionym roku nasi rzeczoznawcy, wyniosła dokładnie 2 569 zł. Zdecydowanie najczęściej klienci zgłaszają nam kradzieże biżuterii oraz elektroniki, a konkretnie telewizorów, komputerów i sprzętu audio. Optymistyczne jest to, że w 2015 r. liczba takich spraw zmalała o kilkanaście procent w porównaniu z wcześniejszym rokiem, co dodatkowo potwierdzają policyjne statystyki – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.
Co można objąć ochroną ubezpieczeniową?
Dostępne na polskim rynku rozwiązania chronią właścicieli nieruchomości zazwyczaj przed kradzieżami z włamaniem, w których widoczne są ślady przestępstwa. Oznacza to, że w przypadku kradzieży można otrzymać odszkodowanie zarówno za utratę znajdujących się w domu czy mieszkaniu przedmiotów (tzw. ruchomości domowych), jak i za zniszczone drzwi, wyłamane bramy czy stłuczone szyby w oknach (tzw. elementy stałe). Do ruchomości domowych zalicza się nie tylko najczęściej kradzione sprzęt RTV/AGD oraz biżuterię, ale także meble, odzież, książki itp. Ubezpieczyć też można przedmioty znajdujące się w garażu, budynku gospodarczym czy ogrodzie, roślinność, anteny SAT/TV czy nawet panele słoneczne.
O tym warto pamiętać ubezpieczając dom lub mieszkanie
Zastanawiając się nad zakupem polisy, trzeba pamiętać, że to od posiadacza nieruchomości zależy, w jakim zakresie jego mienie będzie chronione.
– Przede wszystkim należy dokładnie oszacować, jaka jest wartość znajdujących się w domu przedmiotów, czyli ile można stracić na ich ewentualnej kradzieży z włamaniem. Ubezpieczenie nie powinno bowiem zostać zawarte na zbyt niską sumę, która nie pokryje w całości skradzionego mienia. W przypadku rzeczy szczególnie wartościowych, np. dzieł sztuki, ubezpieczyciel może podczas sprzedaży poprosić także o sporządzenie ich dokładnego spisu wraz z wyceną – dodaje ekspert ubezpieczeniowy Compensy.
Podczas zakupu ochrony należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim ubezpieczyciel powinien otrzymać informacje na temat wszelkich posiadanych zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Mając m.in. domofon z wizjerem, drzwi antywłamaniowe, alarm czy mieszkając na strzeżonym osiedlu można liczyć na nieco niższą składkę. Co istotne, każde wskazane w czasie kupna zabezpieczenie musi być sprawne i aktywne w momencie kradzieży z włamaniem, ponieważ w przeciwnym razie ubezpieczyciel może obniżyć wysokość odszkodowania lub nawet odmówić jego wypłaty. Poza tym, aby zgłoszenie zostało pozytywnie rozpatrzone, konieczny okaże się dowód zgłoszenia sprawy na policję.
*Policja.pl, Jak zabezpieczyć mieszkanie, www.policja.pl/pol/profilaktyka/901,Jak-zabezpieczyc-mieszkanie.html, dostęp: 26.04.2016.