• Wybór ubezpieczonych
  • Wybór ubezpieczenia
  • Wybór zakresu
Kogo chcesz ubezpieczyć?

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Moje dobra
Pracowników firmy
Siebie
Siebie i bliskich
Co chcesz ubezpieczyć?

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Podróż
Zdrowie i życie
Wybierz zakres ubezpieczenia do: Zdrowie i życie

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Konsultacje medyczne
Opieka ginekologiczna
Rehabilitacja
Świadczenie operacyjne
Wizyty domowe
Zasiłek szpitalny
Polecane ubezpieczenie

Co chcesz ubezpieczyć?

Zdrowie i życie

Co chcesz ubezpieczyć?

Zdrowie i życie

    Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie

    Kiedy możemy do Ciebie zadzwonić?

    Data

    Godzina

    8:00 - 11:0011:00 - 13:0013:00 - 15:0015:00 - 18:00

    Twoje dane

    Zgoda

    Oświadczenie

      Naruszenia

        Opinie i sugestie

        Dane kontatkowe

          Dane ubezpieczającego

          Umożliwi nam szybki kontakt z Tobą w razie pytań

          Adres korespondecyjny

          Informacje o ubezpieczeniu

          Wiadomość

          Wnioskuję o odpowiedź:

          Załącznik (opcjonalne)

          Koperta

          Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

          Dokładnie sprawdzamy wszystkie szczegóły, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.
          Prosimy o cierpliwość.

            W czym możemy pomóc?

            Twoje dane

            Zgody i oświadczenie

            Jeździmy po autostradach, ale nie wiemy jak…

            Ponad 80% polskich kierowców nie umie prawidłowo poruszać się po autostradach – ostrzegają Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi (CBRD) i towarzystwo ubezpieczeń Compensa, organizatorzy akcji Bezpieczna Autostrada.

            Wśród najczęściej popełnianych błędów można wymienić: zbyt dużą prędkość, tzw. jazdę na zderzaku czy nieumiejętną zmianę pasa ruchu.

            Polskimi autostradami każdego roku przejeżdżają dziesiątki milionów samochodów.

            Jazda autostradami staje się coraz popularniejsza, a wzmożony ruch na drogach oznaczonych literą „A” widać nie tylko w czasie trwających właśnie ferii szkolnych czy w lecie. Dobrze obrazują to statystyki podane w styczniu przez operatora płatnego odcinka A1. W zeszłym roku przejechało nim 19,6 mln pojazdów, czyli o odpowiednio 1,5 mln i 3 mln więcej niż w 2016 i 2015 roku. W założeniu autostrady mają być bezpieczną alternatywą dla podróżowania autem po Polsce. Niestety wciąż trudno nazywać je bezpiecznymi drogami, bo, jak się okazuje, większość Polaków nie potrafi się po nich poruszać…

            Z przeprowadzonych przez CBRD ankiet wynika, że ponad 80% kierowców nie umie prawidłowo zachowywać się na autostradach. Ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach. Z danych NIK wynika, że na każdy tysiąc kilometrów dróg szybkiego ruchu przypada aż 5 razy więcej wypadków niż na innych rodzajach dróg. Kilkukrotnie większa jest także śmiertelność. Trzeba pamiętać, że autostrady w Polsce wciąż stanowią nowość. Niestety wielu kierowców nie ma jeszcze wyrobionych odpowiednich nawyków lub ma po prostu złe przyzwyczajenia, które w połączeniu z dużymi prędkościami przynoszą fatalne efekty – mówi Karolina Tworzydło, Dyrektor Biura Marketingu i PR w Compensie, która wspólnie z CBRD od września 2017 roku prowadzi ogólnopolską akcję edukacyjną Bezpieczna Autostrada.

            Jakie błędy najczęściej popełniamy?

            Eksperci CBRD wskazują katalog najczęściej popełnianych na autostradach błędów. Kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość (140 km/h), nie zachowują bezpiecznej odległości pomiędzy samochodami (tzw. jazda na zderzaku połączona często z mruganiem światłami) oraz nieumiejętnie zmieniają pas ruchu. Poza tym trzeba wymienić zbyt późną sygnalizację manewrów, zatrzymywanie się i postój na pasie awaryjnym, ciągłą jazdę lewym pasem, brak umiejętności wjazdu pasem rozbiegowym czy błędy w wyprzedzaniu – wykonanie manewru tuż przed zjazdem z autostrady lub tzw. wyścigi ciężarówek. Zdarzają się także sytuacje ekstremalne, które stanowią na szczęście rzadkość. Znane są zarejestrowane przez monitoring przykłady cofania, zawracania czy nawet jazdy pod prąd.

            Można wymienić kilka przyczyn nieprzestrzegania przepisów i błędów. Część z nich wynika z niewiedzy, np. według naszych badań co 3. kierowca nie zdaje sobie sprawy, że nie powinno się wyprzedzać prawym pasem. Do złamania zasad bezpiecznej jazdy po autostradzie dochodzi także wskutek nieuwagi lub zmęczenia, którego oznaki wielu kierowców niestety lekceważy. Zdarza się, że przepisy łamane są świadomie, co można tłumaczyć na różne sposoby, m.in. pośpiechem czy pewnością siebie, która często łączy się z dużymi możliwościami, jakie daje dobry samochód – tłumaczy Tomasz Zagajewski z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

            ***

            Bezpieczna Autostrada to kampania społeczna prowadzona przez towarzystwo ubezpieczeń Compensa we współpracy z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na autostradach.Do końca 2018 roku będą prowadzone działania mające na celu edukację kierowców dotyczącą prawidłowych zasad poruszania się po autostradach i promowanie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Wśród zaplanowanych aktywności dla podróżujących zostały przewidziane imprezy plenerowe na MOP-ach, gdzie będziemy przypominać i nagłaśniać główne zasady obowiązujące podczas jazdy na autostradach. Dodatkowo akcja obejmuje szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników obsługi autostrad, wyposażanie wybranych stacji w profesjonalne apteczki, konkursy dla kierowców i dystrybucję materiałów informacyjnych.

            Contrast icon
            Font size icon
            • Font size defualt
            • Font size large
            • Font size extra large