• Wybór ubezpieczonych
  • Wybór ubezpieczenia
  • Wybór zakresu
Kogo chcesz ubezpieczyć?

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Moje dobra
Pracowników firmy
Siebie
Siebie i bliskich
Co chcesz ubezpieczyć?

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Podróż
Zdrowie i życie
Wybierz zakres ubezpieczenia do: Zdrowie i życie

Możesz wybrać kilka ubezpieczeń

Konsultacje medyczne
Opieka ginekologiczna
Rehabilitacja
Świadczenie operacyjne
Wizyty domowe
Zasiłek szpitalny
Polecane ubezpieczenie

Co chcesz ubezpieczyć?

Zdrowie i życie

Co chcesz ubezpieczyć?

Zdrowie i życie

    Zostaw swój numer, oddzwonimy do Ciebie

    Kiedy możemy do Ciebie zadzwonić?

    Data

    Godzina

    8:00 - 11:0011:00 - 13:0013:00 - 15:0015:00 - 18:00

    Twoje dane

    Zgoda

    Oświadczenie

      Naruszenia

        Opinie i sugestie

        Dane kontatkowe

          Dane ubezpieczającego

          Umożliwi nam szybki kontakt z Tobą w razie pytań

          Adres korespondecyjny

          Informacje o ubezpieczeniu

          Wiadomość

          Wnioskuję o odpowiedź:

          Załącznik (opcjonalne)

          Koperta

          Twoje zgłoszenie zostało przyjęte

          Dokładnie sprawdzamy wszystkie szczegóły, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.
          Prosimy o cierpliwość.

            W czym możemy pomóc?

            Twoje dane

            Zgody i oświadczenie

            W sezonie grzewczym lawinowo wzrasta liczba pożarów

            Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim ponad dwukrotnie rośnie liczba zgłaszanych do ubezpieczycieli pożarów. Straż Pożarna podaje, że główną przyczyną pojawiania się ognia jest nieuważne korzystanie z ogrzewania.

            Najwięcej z 25 tys. pożarów budynków jedno- i wielorodzinnych odnotowanych w 2015 roku było spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń na paliwa stałe, elektryczne i gazowe. Nic zatem dziwnego, że rozpoczynający się w październiku okres grzewczy otwiera sezon na pożary. Z danych towarzystwa ubezpieczeń Compensa wynika, że liczba zgłaszanych w IV kwartale pożarów w mieszkaniach, domach i miejscach prowadzenia działalności gospodarczej jest aż o 37% większa w porównaniu z okresem letnim*.

            W kategorii pożarów w budynkach mieszkalnych ten wzrost jest jeszcze bardziej widoczny i wynosi aż 145%. Trafiające do nas zgłoszenia to sytuacje losowe, wynikające często z nieostrożności właścicieli domów i mieszkań. Teoretycznie wielu pożarów dałoby się z pewnością uniknąć, ale praktyka pokazuje, że nigdy nie da się mieć całkowitej pewności skutecznego zabezpieczenia przed ogniem. To dlatego przydaje się ubezpieczenie, które nie uchroni co prawda przed pożarem, ale pozwoli poradzić sobie z jego finansowymi skutkami – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

            Co można ubezpieczyć i o czym należy pamiętać?

            Ogień to jedno z podstawowych ryzyk, przed którymi chroni ubezpieczenie nieruchomości. Zabezpiecza ono przede wszystkim elementy konstrukcyjne domu lub mieszkania, ale można jego zakres poszerzyć o tzw. ruchomości domowe. Zaliczają się do nich m.in. sprzęty codziennego użytku czy rzeczy osobiste (a więc meble, odzież, sprzęt RTV/AGD itd.). Co więcej, w polisie można również uwzględnić elementy przynależące do nieruchomości, m.in. garaż, piwnicę, wyposażenie ogrodu, a nawet antenę satelitarną. W trakcie wyboru odpowiedniej ochrony należy również pamiętać o dostosowaniu limitów i sumy ubezpieczenia do wartości mienia. W tym kontekście istotna jest świadomość, że zaniżanie wartości nieruchomości w celu obniżenia składki może spowodować, że wypłacone odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie wszystkich szkód.

            Oczywiście niższa wartość nieruchomości powoduje, że niższa jest też cena polisy. Jednak szukanie w tym oszczędności jest złym pomysłem, bo może powodować tzw. niedoubezpieczenie. To branżowy termin oznaczający, że pieniądze otrzymane od ubezpieczyciela nie pokryją odbudowy domu czy zakupu nowego mieszkania wraz z wyposażeniem. Nie warto ryzykować dla np. kilkudziesięciu złotych oszczędności, zwłaszcza że podstawowym zadaniem ubezpieczenia jest realne wsparcie w trudnej sytuacji finansowej. Posiadacz polisy musi mieć pewność, że jego mienie jest chronione w wystarczającym stopniu – mówi Andrzej Paduszyński z Compensy.

            Należy pamiętać, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, gdy pożar zostanie spowodowany przez właściciela umyślnie lub wskutek jego tzw. rażącego niedbalstwa. Bardzo istotne jest też, aby w momencie zakupu polisy podać sprzedawcy wszystkie informacje na temat stosowanych zabezpieczeń. Jeśli w mieszkaniu czy domu są zamontowane czujniki dymu lub czadu czy też ognioodporne drzwi, wówczas cena ubezpieczenia może zostać obniżona. Trzeba tylko pamiętać, że wszystkie tego typu ubezpieczenia muszą być w momencie pojawienia się ognia sprawne oraz włączone.


            * Dane Compensa TU SA Vienna Insurance Group za 2015 rok – porównano 3-miesięczne okresy: czerwiec-sierpień i październik-grudzień.

            Contrast icon
            Font size icon
            • Font size defualt
            • Font size large
            • Font size extra large