Przegląd techniczny samochodu a przepisy w Polsce
To oczywiste, że po drogach publicznych powinny poruszać się wyłącznie sprawne technicznie pojazdy. Nie powinno zatem dziwić, że ustawodawca stworzył przepisy nakazujące wręcz kierowcom dbanie o jak najlepszą kondycję podzespołów samochodów. To właśnie podczas przeglądu technicznego możemy uzyskać pozwolenie na dalsze użytkowanie samochodu po drogach, o ile wcześniej przejdzie pozytywnie kontrolę.
Taki obowiązek na właścicieli pojazdów nakładają Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.
Czytaj także: Mandat za brak przeglądu 2022
Przegląd techniczny auta – jak często należy go wykonywać?
Choć w języku potocznym określenie „przegląd techniczny” często stosowany jest zamiennie z „badaniem okresowym”, to jednak musimy sprostować, że przepisy w Polsce wyróżniają 3 rodzaje przeglądów. Są to:
- badanie okresowe, wykonywane w interwałach czasowych zależnych od wieku pojazdu,
- badanie dodatkowe, wykonywane niezależnie od badań okresowych, najczęściej po wykryciu wcześniej konkretnej usterki. Badanie to polega na kontroli, czy usterka ta została już usunięta,
- badanie zgodności z warunkami technicznymi, dotyczy pojazdów zabytkowych zanim zostaną one zarejestrowane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.