Tempomat – co to jest?
Tempomat to urządzenie, które pozwala na utrzymywanie i kontrolowanie stałej prędkości jazdy w samochodzie, bez ingerencji kierowcy. W praktyce oznacza to, że po jego włączeniu, nie musisz stale naciskać na pedał gazu – technologia zrobi to za Ciebie, stosując się do ustalonej przez Ciebie prędkości. Tempomat sprawdza się zarówno na płaskiej powierzchni, jak też różnego rodzaju wzniesieniach, będąc odpowiedzialnym nawet za hamowanie silnikiem (podczas zjazdów), jak też zwiększanie obrotów (podczas wjeżdżania pod górę).
W nowoczesnych samochodach stosuje się elektroniczne tempomaty, które działają efektywnie przy prędkościach od 30 do 200 km/h. W związku z tym mogą stanowić znakomite wsparcie dla kierowców – np. podczas długich podróży. Tempomat stosowany jest w samochodach z manualną oraz automatyczną skrzynią biegów.
Jak działa tempomat?
Tempomat będzie działał tylko wtedy, gdy uruchomi go kierowca – najczęściej służy do tego specjalny przycisk na kierownicy lub desce rozdzielczej. Następnie niezbędne jest ustalenie oczekiwanej prędkości jazdy. Kiedy to nastąpi, czujniki tempomatu przeanalizują położenie pedałów hamulca i przyspieszenia, a jego sterowniki ustawią przepustnice w taki sposób, aby samochód mógł rozwijać wybraną prędkość – zarówno na płaskiej powierzchni, jak i wzniesieniach.
A co z przyspieszaniem lub hamowaniem, które mogą być niezbędne w czasie pokonywania kolejnych kilometrów? Jeżeli, np. chcesz wyprzedzić samochód jadący przed Tobą, możesz docisnąć pedał gazu – pomimo aktywnego tempomatu auto zwiększy swoją prędkość, a po wykonaniu manewru powróci do ustalonej wcześniej prędkości. Wciśnięcie pedału hamulca (a w przypadku manualnej skrzyni biegów również sprzęgła) zakończy pracę urządzenia, co pozwala Ci zachować pełne bezpieczeństwo i kontrolę w czasie jazdy.
Pamiętaj! Tempomat najlepiej włączyć po uzyskaniu pożądanej prędkości. W większości przypadków działanie tego rozwiązania jest możliwe po osiągnięciu, np. 30 km/h.
Jak włączyć tempomat w samochodzie?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, do włączenia tempomatu w samochodzie służy specjalny przycisk, ewentualnie manetka. Można go znaleźć najczęściej przy kierownicy, choć zdarza się, że zamontowany jest na desce rozdzielczej.
Jeżeli chcesz włączyć tempomat, najlepiej na początku osiągnąć pożądaną prędkość (zwykle jest to minimum 30 km/h). W nowoczesnych samochodach stosowane są zaawansowane systemy, które zapamiętują ustalone wartości. Jeżeli więc wcześniej ustawiłeś tempomat na określoną prędkość, a następnie wyłączyłeś go, po ponownym włączeniu - powróci on do niej.