Fotowoltaika, czyli czerp energię ze słońca
Odnawialne źródła energii stały się w ostatnich kilkunastu latach niezwykle popularne. Z ich właściwości i potencjału korzysta coraz większa liczba osób i firm na całym świecie. Do produkcji energii służą nam dzisiaj między innymi woda, wiatr, geotermia czy słońce. I to właśnie to ostatnie będzie źródłem naszego zainteresowania.
Fotowoltaika jest bowiem procesem, który pozwala na wyprodukowanie prądu z promieni słonecznych. Stanowi niewyczerpalne źródło energii i jest przyjazna środowisku naturalnemu.
Dzięki dużej liczbie systemów fotowoltaicznych oraz coraz większej mocy paneli, które stanowią ich najważniejszy element, z potencjału fotowoltaiki mogą dzisiaj korzystać zarówno nieduże gospodarstwa domowe, jak też największe firmy. Jeżeli więc zastanawiasz się nad zainwestowaniem w taką instalację, warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej – zarówno pod kątem działania, jak i ubezpieczania paneli fotowoltaicznych.
Czym są panele fotowoltaiczne i jaka jest zasada ich działania?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, najważniejszymi elementami całego systemu pozwalającego na zamianę promieniowania słonecznego w prąd, są panele fotowoltaiczne. To właśnie dzięki nim możliwe jest ogrzewanie wody, oświetlenie budynku czy zasilenie w energię znajdujących się w nim urządzeń. Odpowiadają bowiem za przemianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną, a od ich wielkości i mocy zależy, jak dużo prądu można z nich pozyskać.
Panele fotowoltaiczne zbudowane są ze specjalnych modułów, które składają się z ogniw fotowoltaicznych. Produkuje się je z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów półprzewodnikowych – najczęściej krzemu, germanu oraz selenu. W wyniku oddziałującego na nie promieniowania słonecznego generowane jest napięcie elektryczne. Zachodzi tu tzw. zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu powstaje prąd stały.
Aby zasilić urządzenia w energię, niezbędny jest jednak prąd zmienny. Dlatego panele fotowoltaiczne nie są jedynym elementem całego systemu. Niezwykle istotny jest także specjalny inwerter (nazywany również falownikiem), który przekształca wyprodukowany przez panele prąd stały w prąd zmienny.
Panele słoneczne mogą być montowane na dachu oraz w gruncie. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb oraz możliwości inwestora. W kontekście ubezpieczenia fotowoltaiki, o którym będziemy mówić w dalszej części artykułu, niezwykle istotny jest fakt, że panele zamontowane na stelażach związanych z gruntem są traktowane jako budowle. Istnieje więc możliwość ich bezproblemowego ubezpieczenia – tak samo, jak instalacji znajdujących się na dachu obiektu.