Jeżeli więc nie masz pewności, czy uda Ci się samodzielnie zamontować nowe ogumienie, powinieneś udać się do profesjonalisty.
Wymiana opon – co ile lat całkowicie wymieniać opony?
Wymiana opon powinna mieć miejsce nie tylko podczas zmiany pory roku, ale również w kilku innych przypadkach. Zainwestuj w nowe ogumienie i udaj się do wulkanizatora, gdy:
-
bieżnik osiągnie minimalny poziom (1,6 mm), a na ogumieniu widoczny będzie wskaźnik TWI – jazda na „łysej” oponie to zbyt duże ryzyko, ponieważ znacząco pogarsza się jej przyczepność, zwłaszcza na mokrej i śliskiej nawierzchni;
- na oponie pojawiają się różnego rodzaju zniekształcenia, bąble, rozcięcia czy pęknięcia – mogą one prowadzić nie tylko do pogorszenia parametrów jezdnych, ale również nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji, np. wystrzału opony;
- zbyt długo korzystasz z opony – nawet, jeżeli nie będą na niej widoczne odkształcenia, użytkowanie ogumienia o kilka lat za długo również może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Jak często wymieniać opony? Najlepiej co 5-6 lat – zyskasz wtedy maksymalne bezpieczeństwo podczas kierowania pojazdem.
Ile kosztuje wymiana opon na felgach aluminiowych?
Wpływ na koszt wymiany opon może mieć to, jakie felgi zamontowane są na kole. Jeżeli korzystasz z aluminiowych, możesz zapłacić nieco więcej niż w przypadku stalowych – mowa tu o kwotach rzędu 150 - 200 zł.
Wymiana opon – o czym mówią nowe przepisy?
Choć w Polsce wciąż nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, wiele krajów wprowadziło taki przepis. Jeżeli więc wybierasz się w zagraniczną podróż, powinieneś wiedzieć, w jakich państwach i kiedy konieczne jest posiadanie odpowiedniego ogumienia.
Oto przykłady krajów, w których obowiązuje konieczność posiadania zimowych opon (wraz z terminami, do których należy się stosować).
- Austria: 1 listopada – 15 kwietnia (w przypadku wystąpienia warunków typowo zimowych).
- Czechy: 1 listopada – 30 kwietnia (w przypadku wystąpienia warunków typowo zimowych).
- Estonia: 1 grudnia – 1 kwietnia.
- Finlandia: 1 grudnia – koniec lutego.
- Litwa: 1 listopada – 1 kwietnia.
- Łotwa: 1 grudnia – 1 marca.
- Słowenia: 15 października – 15 marca.
- Szwecja: 1 grudnia – 31 marca.
- Rumunia: 1 listopada – 31 marca.
Warto dodać, że we Francji wymóg stosowania opon zimowych nie obowiązuje (poza obszarem Alp Francuskich), a w Niemczech występuje sytuacyjny wymóg posiadania opon zimowych (w zależności od panujących warunków).
Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy w Polsce wprowadzony zostanie obowiązek wymiany opon, ze względu na własne bezpieczeństwo warto zadbać o tę kwestię – zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Jazda na nieodpowiednim ogumieniu jest ryzykowana i może zagrażać nie tylko Tobie i Twoim pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego.
Nie zapomnij również o tym, by wykupić ubezpieczenie samochodu – posiadanie OC niezmiennie pozostaje obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego!