Wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego – jakich dokumentów potrzebujesz?
Najważniejszym dokumentem, który pozwoli Ci wyrobić nowy dowód rejestracyjny pojazdu, jest wniosek o wydanie wtórnika. Możesz pobrać go ze strony internetowej wybranego wydziału komunikacji. Wypełnienie dokumentu nie powinno stanowić dla nikogo problemu – wystarczy podać w nim swoje dane (oraz współwłaścicieli pojazdu - jeżeli występują), a także informacje o samochodzie – numer rejestracyjny i VIN oraz markę i model. Nie zapomnij również o wpisaniu powodu ubiegania się o wyrobienie wtórnika i podpisaniu dokumentu.
Drugim niezwykle istotnym dokumentem jest oświadczenie o tym, że został zgubiony dowód rejestracyjny. Oprócz danych osobowych oraz informacji o pojeździe należy podać w nim powód utraty dokumentu, a także wpisać datę i okoliczności jego zaginięcia. Bez tego uzyskanie nowego dowodu rejestracyjnego pojazdu okaże się niemożliwe.
Innymi dokumentami, które należy złożyć w wydziale komunikacji, są:
- dokument tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport);
- karta pojazdu (o ile została wydana);
- potwierdzenie ważności badania technicznego;
- aktualna polisa OC;
- potwierdzenie wniesienia opłaty;
- tablice rejestracyjne – są one niezbędne, ponieważ po wydaniu wtórnika dowodu rejestracyjnego pojazdu konieczne będzie umieszczenie na nich nowych znaków legalizacyjnych.
Urząd ma 30 dni na wydanie nowego dokumentu – zwykle jednak termin ten jest krótszy.
Ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego?
Cena za nowy dowód rejestracyjny pojazdu to 54,50 zł. Kwota może być nieco wyższa, jeżeli:
- złożysz wniosek o wyrobienie pozwolenia czasowego (19 zł);
- wystawisz pełnomocnictwo, dzięki któremu inna osoba będzie mogła złożyć wniosek za Ciebie (17 zł, ale tylko wtedy, gdy nie należy do rodziny).
Zgubiony dowód rejestracyjny i karta pojazdu – jakie są konsekwencje?
Zgubiony dowód rejestracyjny niesie za sobą kilka konsekwencji. Przede wszystkim bez tego dokumentu nie będziesz mieć możliwości sprzedania pojazdu, a także przeprowadzenia badania technicznego czy wyjazdu za granicę. To jednak nie wszystko.
Jeżeli zgubiony dowód rejestracyjny trafi w ręce nieuczciwej osoby, Twoje dane mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób. Warto więc działać jak najszybciej, by uniknąć potencjalnych problemów, a w przypadku podejrzenia kradzieży – zgłosić sprawę na policję.
Zgubienie dowodu rejestracyjnego a ubezpieczenie OC
Zgubiony dowód rejestracyjny może być pewnym problemem podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. Towarzystwa wymagają bowiem od właścicieli pojazdów podania informacji, które znajdują się w dokumencie. Mowa tu nie tylko o modelu czy marce samochodu, ale również mocy czy pojemności silnika. Na szczęście dla kierowców, dane te znajdują się także w karcie pojazdu albo aktualnej polisie OC, dlatego w większości przypadków podpisanie nowej umowy powinno być jak najbardziej możliwe.
Pamiętaj! Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu, nawet jeżeli ten nie uczestniczy w ruchu drogowym. Jej brak może zostać stwierdzony nie tylko przez funkcjonariusza podczas kontroli drogowej, ale również pracownika Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeżeli więc zbliża się termin końca umowy, sprawdź dostępne ubezpieczenie samochodu, skorzystaj z atrakcyjnej oferty i w ten sposób uniknij niepotrzebnych problemów!
Zgubiony dowód rejestracyjny przed przerejestrowaniem – co musisz wiedzieć?
Jeżeli zgubienie dowodu rejestracyjnego miało miejsce przed przerejestrowaniem samochodu, powinieneś jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie wtórnika (wraz z wymienionymi wcześniej dokumentami).